Makalecin - Güncel Blog Yazıları

FBI, Açılamayacağı Argüman Edilen iPhone’lara Girmeyi Başardı

0 22

Bugün CNN tarafından yayınlanan bir habere nazaran FBI yetkilileri, geçtiğimiz aralık ayında Florida’da bulunan Donanma Hava İstasyonu Pensacola’ya silahlı atak düzenleyen bir kişinin cep telefonuna girmeyi başardı. Yapılan açıklamada, yekunda iki farklı iPhone model akıllı telefonu bulunduğu söylenen failin cihazlarından en az birine erişim sağlandığı belirtildi.

Geçtiğimiz periyotlarda Apple, FBI’a vakanın failine ait iCloud donelerini sağlamış fakat iPhone’lara erişim sağlamalarında yardımcı olamayacağını söylemişti. Mevzu hakkında bu yılın başlarında bir açıklama yayınlayan şirket, Donanma Hava İstasyonu Pensacola’daki trajik terör saldırısına çok üzüldüklerini ama iOS’ta bir art kapı oluşturmanın ulusal bir güvenlik tehdidi oluşturacağını tabir etmişti.

FBI, bir müddettir Apple’a basınç yapıyordu:

Apple, daha önceleri de ABD birleşik duruşmaları tarafından verilen kararlara karşı çıkarak iPhone kilitlerini açmayı reddetti. Bu noktada şirket, 2015’te duruşma buyruğuna karşı çıkarak bu türlü bir durumun 'tehlikeli bir emsal' oluşturacağını söylemişti. 2019’un ahir gerçekleştirilen terör saldırısından bu yanaysa FBI, öldürülen kişinin iPhone kilidini açmak için Apple’a ağırlık yapıyordu.

The New York Times’ın haberine nazaran saldırganın, bir iPhone 7 ve bir de iPhone 5’i bulunuyordu. Görünüşe nazaran ‘done savaşlarında’ Apple’dan aradığı desteği bulamayan FBI, kendi usulleriyle saldırgana ilişkin iPhone’a erişmenin bir yolunu buldu lakin uygulanan bu usul kamuya açıklanmadı.

FBI, kamuoyuyla Apple’a pres kurmak istiyor:

Geçtiğimiz günlerde Forbes tarafından yayınlanan bir habere nazaran FBI, kamuoyuyla Apple’a ağırlık kurmak istiyor. İki taraf arasında mütemadi alevlenen ‘veri savaşları’ da bunun en somut örneği olarak önümüze çıkıyor.

Durum her ne olursa olsun Apple’ın olgu saklılığı siyaseti konusunda geri adam atmaya niyeti yok üzere görünüyor. Hâl bu türlü olunca FBI üzere kurumlar, iPhone kilitlerini kendi teknikleriyle açmaya devam edecek üzere duruyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.