Makalecin - Güncel Blog Yazıları

FBI: Çinli Hackerlar, COVID-19 Araştırmalarına Saldırıyor

0 21

Birinci olarak Çin’de ortaya çıkan ve tüm yerküreye yayılan COVID-19 pandemisi, hala pek çok kişinin ana gündemi konumunda. Son olarak ABD Birleşik Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığı, koronavirüs konusunda araştırmalar yapan kurumların Çinli hackerların saldırısına uğradığını belirtti. 

COVID-19’a karşı aşı, tedavi ve çeşitli test çalışması yapan kuruluşların daha dikkatli olması gerektiği konusunda ikazda bulunan FBI, bu kurumların hayati datalarının Çinli hacker öbekleri tarafından atağa uğrayabileceğini belirtti. ABD’li kurumların hayati olgularını muhafazaları için ekstra güvenlik tedbirleri almalarını isteyen yetkililer, ortadaki potansiyel tehdidin küçümsenmemesi gerektiğini belirttiler. 

FBI teknik detayları açıklayacak

FBI, Çin’den gelen hacker hücumlarında oluşacak zararı engellemek ve halkın farkındalığını artırmak için ihtar yapmasının yanında önümüzdeki günlerde ek teknik detayları da açıklayacağını duyurdu. Bu teknik detaylar, donelerin daha inançlı bir formda korunması ismine değerli bir bahis olarak belirtiliyor. 

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği de gerçekleştiği açıklanan hacker hücumlarına ait, Çin’in dalı maksat almasının COVID-19’a karşı gerçekleştirilen mücadeleyi riske atabileceğini söyledi. Yapılan açıklamada, “Bu duyuru, araştırma kuruluşları ve Amerikan halkı arasında farkındalığı artırmak ve potansiyel gayelere kaynak oluşturmak ve rehberlik sağlamak için yapılmıştır.” denildi. 

Koronavirüste son durum ne?

COVID-19’a yakalanan hasta sayısı ve mevt sayıları hala artmaya devam ederken, bu durumdan en çok etkilenen devletlerin başında açık ara farkla ABD geliyor. ABD, 1.389.935 vaka sayısı ve 84.059 vefatla yerkürede en ziyade vaka ve vefat görülen devlet oldu. Yerküre geneline baktığımızda ise şu anda koronavirüse yakalanan hasta sayısı 4.342.565 bireye ulaşmış durumda. Ayrıyeten bu süreçte 296.690 kişi hayatını kaybederken 1.546.811 kişi ise düzgünleşti. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.