Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Firefox 77.0.1 Yayınlandı: İşte Yenilikler

0 18

Mozilla, Firefox 77'nin kararlı sürümünü yayınladıktan sadece birkaç gün sonra, desteklenen tüm masaüstü platformları için Firefox'un yeni bir sürümünü çıkardı. Yeni yapı, Firefox 77.0.1 olarak geldi ve HTTPS üzerinden DNS protokolü ile ilgili tek bir kusur düzeltmesi sunuyor.

Mozilla, keşfedilen bir sorun nedeniyle Firefox 77'nin sunuculara vardıktan kısa bir mühlet sonra askıya alındığını açıklamıştı ve bu nedenle kullanıcılara bugün yeni sürüm sunuluyor. Eski versiyonları kullananlar, Firefox 77.0.1 sürümüne direkt tarayıcı üzerinden geçiş yapabilecekler.

Firefox 77.0.1, HTTPS üzerinden DNS protokolündeki bir derde odaklanıyor

Firefox'un yeni sürümü, HTTPS üzerinden DNS protokolünün NextDNS de dahil olmak üzere kimi sağlayıcılar için meselelere neden olabileceğinin açıklandığı bir hatayı ele alıyor. HTTPS üzerinden DNS, sağlayıcılardan biri olan NextDNS'te kullanıcı başına 10 istek göndererek DDoS tesiri yaratıyordu ve Firefox 77 sürümünün dağıtımı bu yüzden durdurulmuştu.

Firefox 77, webde öne çıkan makaleleri içeren cep teklifleriyle birlikte geldi. Firefox'un yeni teklif özelliği yeni sekme açıldığında kullanıcıların önüne çeşitli kaynaklardan makaleler ve haberler çıkarıyor. Ayrıca WebRender özelliği artık varsayılan olarak orta (<= 3440x1440) ve büyük (>3440×1440) çözünürlükteki ekranlara sahip Nvidia GPU'larda çalışan Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda destek sağlıyor.

Mozilla artık Firefox'un yeni sürümlerini dört haftada bir yayınlıyor ve tarayıcı artık daha süratli bir halde güncelleme alıyor. Başkaca HTTPS üzerinden DNS sorunu gibi birçok sorun, kısa güncelleme aralığı sayesinde süratli bir formda yeni güncellemelerle düzeltiliyor. Firefox'un bir sonraki büyük yapısı olan Firefox 78'in 30 Haziran'da yayınlanması planlanıyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.