Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Firefox, Şifreleri Dışa Aktarma Özelliğine Kavuşabilir

0 19

Yerkürenin en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında üçüncü sırada bulunan Mozilla Firefox, geliştirilmeye ve yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Tarayıcıya yeni gelecek olan özellik ise web tarayıcısındaki şifreleri dışa aktarmak olacak.

Şu an için dâhili araçlar kullanarak direkt olarak şifrelerinizi dışarı aktarmak mümkün değil. Şifre eşlemeyle çeşitli Firefox kurulumları arasında şifreleri senkronize etmek mümkün olsa da manuel olarak içe ya da dışa aktarmak mümkün değil. Bunu yapabilmek için üçüncü parti şifre başkanı tatbikleri kullanmanız gerekiyor.

Firefox’ta şifreler dışa aktarılabilecek

Firefox şifre başkanında dışa aktarma seçeneğiyle ilgili birinci istekler 16 yıl öncesine kadar dayanıyor. Bu özellik, birinci olarak Firefox Nightly sürümüne geldi ve zımnî bir biçimde bulunuyor. Geliştiriciye nazaran bu özelliğin Nightly sürümünde varsayılan olarak kullanılması için ise anlaşılan bir vade daha geçmesi gerekebilir. Mozilla, bu özelliği Firefox’un kararlı sürümüne ne vakit göndereceğine ise karar vermiş değil.

Firefox Nightly sürümünü kullanıyorsanız ve şifrelerinizi dışa aktarmak istiyorsanız, arama çubuğuna “about:logins” yazın, açılan sahifede ana menüdeki üç noktaya tıklayın “şifreleri CSV olarak dışa aktar” (export passwords to CSV) seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden şifrelerinizi bilgisayarınıza indirebilir ya da istediğiniz bir programla açabilirsiniz.

CSV belgesinin içinde Firefox Nightly’de kayıtlı tüm şifreleriniz ve şifrelerinizle ilgili haberler bulunmaktadır. CSV, bir düz metin belgesidir ve rastgele bir düz metin editörü ya da elektronik çizelge pratiğiyle açılabilir. Birçok şifre başkanıyla bu şifreleri daha sonra içeri aktarabilirsiniz.

Şayet ki bir Nightly kullanıcısıysanız ve şifrelerinizi dışa aktarmak istiyorsanız, bu evrakın kendi içerisinde rastgele bir himaye içermediğini de belirtelim. Hasebiyle bu belgeyi şifrelenmiş bir formda saklamanızı öneririz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.