Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Fortnite’ın Mobil Sürümünden Elde Edilen Gelir Açıklandı

0 14

PUBG’yle birlikte uzun bir müddet en çok oynanan oyunlar arasında kalan battle royale oyunu Fortnite, Sensor Tower’ın yayınladığı rapora nazaran 2 yıllık süreçte oyunun mobil sürümünden 1 milyar dolar gelir elde etti. 

Bu rakam, oyunun PC ve konsollardaki satış rakamlarını içine almadığını söylememiz gerekiyor. Bunlar da eklendiğinde Epic Games’in kasasına önemli ölçüde para girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Fortnite, COVID-19 nedeniyle hanelerine kapanan milyonlarca insanın oyunlara yönelmesiyle kısa vadede de önemli bir çıkar elde etti. Epic Games, Nisan 2020’de Fortnite’ın mobil sürümünden 44,3 milyon dolar gelir ve 6 milyon yeni indirme elde etti. Şirket, bu gelirlerin çok büyük kısmını ise direkt iOS platformu üzerinden kazandı. Geçen ay Google Play’de yayınlanan oyun, şu ana kadar buradan 937.000 dolar kazandı. Oyunun mobil cihazlardaki yekun indirme sayısına baktığımızda ise 129 milyon indirmeyi görüyoruz. 

Tüm platformlar devreye girince sayı artıyor 

Sensor Tower’ın raporuna nazaran Fortnite, şu ana kadar tüm platformlarda 350 milyon kayıtlı oyuncuya ulaştı. Son devirde ünlü rap müzikçisi Travis Scott’ın şahsi konserindeyse 12,3 milyonluk eşzamanlı oyuncu kitlesiyle rekor kırdı. 

Epic Games, GTA 5’i fiyatsız yaptı

Bildiğiniz üzere Epic Games, dün GTA 5 üzere efsaneleşmiş bir oyunu fiyatsız yaptı. Büyük çıkışını Fortnite ile yapan Epic Games, finans kaynağını da genel olarak Fortnite üzerinden elde ediyor. Şirketin GTA 5’in fiyatsız olması için Rockstar Games’le nasıl bir muahede yaptığı bilinmiyor, ama muhtemelen sınırlı bir ödeme yapmış olması gerekiyor. Fortnite’ın elde ettiği gelirin de bunda dinamik rol oynadığı düşünülüyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.