Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Fotoğraflardaki Düzenlemeleri Tespit Edebilen Tatbik

0 18

Bilhassa Instagram ve Snapchat üzere fotoğraf odaklı içtimaî medya platformlarının tasarrufunun yaygınlaşmasıyla birlikte tatbik mağazalarında birçok fotoğraf düzenleme pratiği uzunluk göstermeye başladı. Bu tatbikler arasında ‘güzellik uygulamaları’ diyebileceğimi tatbikler ise hayli rağbet gören kategoriler arasında taraf alıyor.

Bu pratiklere gösterilen rağbet, artık bütçe dostu telefonların ana kamera tatbikinde bile çeşitli sıklık filtrelerinin mekan almasını sağladı. Bu pratikler ve kameralarda yan alan özelliklerle fotoğraflara birçok filtre uygulayabiliyor ve manipüle edebiliyorsunuz. İşte fotoğraflardaki bu cins manipülasyonları tespit edebilen bir pratik geliştirildi: Mirage.

Fotoğraflardaki düzenlemeleri tespit edebilen tatbik

Akshat Jagga isimli bir Reddit kullanıcısı, fotoğraflardaki manipülasyonları tespit edip kaldırabilen bir pratik geliştirdi. Hindistanlı geliştiriciye nazaran serap, illüzyon üzere meallere gelen Mirage isimli bu tatbik, yapılan düzenlemeleri tespit edebilmek için makine öğrenmesini kullanıyor.

Pratiğe bir fotoğrafı ya da bir ekran imajını yüklüyorsunuz. Pratik, yüklenilen bu fotoğrafı birkaç saniye boyunca tahlil ettikten sonra fotoğrafın iki farklı versiyonunu sunuyor. Pratiğin tahlil sonrası sunduğu fotoğraflardan bir tanesi yüklenen özgün fotoğrafken sair üzerinde oynama yapılan noktaları gösteren fotoğraf oluyor.

Tatbikin, fotoğraftaki düzenlemeleri tespit etmek ve kaldırmak için nasıl bir makine öğrenmesi algoritması kullandığı bilinmiyor ama görünüşte epey enteresan olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamayı hem App Store hem de Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz. Pratiğin iOS sürümü için 1,99 dolar üzere bir fiyat ödemeniz gerekirken Play Store’da fiyatsız olarak indirebilirsiniz. Ayrıyeten Beebom’da konum alan habere nazaran kullanmadan evvel tatbike abone olmanız gerekiyor. Tatbikin nasıl çalıştığını gösteren görüntüyü buradan izleyebilirsiniz. Son olarak abonelik sisteminin had bozucu olduğunun aktarıldığını söyleyelim.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.