Makalecin - Güncel Blog Yazıları

FPS Nedir, Nasıl Ölçülür ve Artırılır, Kaç Olmalıdır?

0 17

Bilgisayarlarımızda oyun oynarken önümüze çıkan bir kavram olan FPS, münhasıran rekabetçi ve nişancı üslubundaki oyunlarda epey değerli bir yan alır. Kestirim edilebileceği üzere yüksek FPS kıymetleri almak oyunları akıcı oynamayı sağladığı için yarışmada bir adım öne geçmenize yardımcı olur.

Pekala kıymetli olduğunu az çok bildiğimiz FPS nedir? Sizler için bu soruya karşılık vereceğiz. Bunların yanı sıra FPS kıymetini nasıl ölçebileceğinizi ve artırabileceğinizi anlatacak, ülkü FPS kıymetinin ne kadar olması gerektiği hakkında fikir vereceğiz. Dilerseniz birinci olarak FPS’nin tarifiyle başlayalım.

FPS nedir?

FPS, aslında iki farklı şeyin kısaltması olarak kullanılır. Bunlardan biri bir oyun çeşidi olan First Person Shooter (Birinci şahıs nişancı), başkası ise bu metnimizin ana konusu olan Frames Per Second (Saniyedeki kare sayısı). FPS, imaj cihazının performansını ölçmeye yardımcı olan bir ünitedir. Görüntüleme ekranında her saniye gerçekleşen tam kare tarama sayısı FPS kıymeti olarak gösterilir.

FPS pahasının yüksek olması, ekrandaki imgenin daha akıcı bir biçimde oynatılmasını sağlar. Bu biçimde ekran başındaki kişi manzarayı çok daha akıcı ve pürüzsüz bir halde görür. Bu yüzden de yüksek FPS pahası hem daha hoş bir imaj sunar, hem de oyunlarda daha yeterli performans göstermenize yardımcı olur. Birinci 3D oyunlar sırf 6 FPS kare suratına sahipken günümüzde bu sayı monitör teknolojileri sayesinde 300’lerin üstüne tırmanabiliyor.

FPS nasıl ölçülür?

 • Adım #1: FRAPS programını indirin ve kurun.
 • Adım #2: Programı kurduktan sonra açın ve üst tarafta gördüğünüz FPS kısmına tıklayın.
 • Adım #3: Ekranın sağ kısmında bulunan Overlay Corner kısmından FPS pahasının nerede gözükmesini istediğinizi seçin.
 • Adım #4: Overlay Hotkey kısmına FPS göstergesini açıp kapatmanızı sağlayacak tuşu kaydedin.

FRAPS aslında bilgisayarınızın ekranını fotoğraf ve görüntü olarak kaydetmek için kullanmanıza yarayan bir program olsa da bunun dışında da işe yarıyor. Şayet oyununuzu Steam üzerinden oynamıyorsanız yahut GeForce Experience üzere FPS bedellerinizi gösterecek rastgele bir programa sahip değilseniz, FRAPS programını kullanarak dilediğiniz oyunda FPS bedelinizi görebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey FRAPS programını buraya tıklayarak indirip kurmak. Akabinde yukarıda verdiğimiz adımları gerçekleştirin. Bunları yaptıktan sonra rastgele bir oyuna girmeniz durumunda FPS bedeliniz belirttiğiniz ortamda gözükecektir. Ayrıyeten FRAPS’ın öteki bir özelliği olan benchmark testini de yapabilirsiniz. Bu, oyunda aldığınız ortalama FPS pahası ve minimumla maksimum FPS bedellerinizi görebileceğiniz mealine geliyor. Bu formda sisteminiz için en ülkü imaj ayarlarını bulabilirsiniz.

FPS nasıl artırılır?

 • Imaj kartı sürücülerinizi güncelleştirin.
 • Art planda açık kalan gereksiz tatbikleri hizmet başkanını kullanarak kapatın.
 • Sürücüleri birleştir ve güzelleştir sürecini yaparak sürücüleri en âlâ hale getirin.
 • Bilgisayarınızın güç ayarlarını düzeltin.
 • Windows’un görsel efektlerini kapatın.
 • Oyun çubuğunu kapatın ve art plan kaydını devre dışı bırakın.
 • Oyunun grafik ayarlarını değiştirin.
 • Tam ekran modunu kullanın.
 • Bilgisayar parçalarınıza ziyade riske girmeden overclock süreci uygulayın.
 • Donanımınızı yenileyin ve üst seviye kesimler alın.

Şayet oyunlarda düşük FPS sıkıntısıyla karşılaşıyorsanız, yapmanız gereken birinci süreç ekran kartı sürücülerinizi denetim etmektir çünkü güncellenmemiş bir sürücü oyunlarda ıstırap çıkarabilir. Bunun yanı sıra art planda açık kalan gereksiz pratikler işlemciye yük bindirebilir ve bu da performansı tesirler. Sürücüleri uygunlaştırmak, güç ayarlarını düzeltmek ve Windows’un görsel efektlerini kapatmak da yalın bir süreç üzere görülebilir lakin performansa direkt tesirleri vardır.

Windows 10’da bulunan oyun çubuğu aslında sanıldığı kadar yararlı değil çünkü bu program birtakım oyunlarda uyumsuzluk çıkarıyor ve performansı bed etkiliyor. Bunun yanı sıra şayet bilgisayar art planda oyunu kaydediyorsa, bu da işlemciye yük bineceğinden dolayı FPS düşüşüne yol açar. Oyunları tam ekran modunda oynamak da bu duruma köstek olacaktır çünkü sistem gücünün birden fazla, ekranı külliyen kaplayan oyuna odaklanacaktır.

Ülkü FPS kaç olmalıdır?

Ülkü FPS kaç olmalıdır sorusu aslında birçok kişinin merak ettiği bir soru. Oyun oynarken yüksek FPS almak daha akıcı bir imaj sunduğu için daha âlâ bir oyun deneyimi sağlayabilir ama bu durum biraz da bilgisayarınıza bağlı olan monitörünüzün yenileme süratiyle alakalıdır. Bu mevzuya birazdan değineceğiz lakin birinci olarak ülkü FPS kıymetinden bahsedelim.

Günümüz oyunlarını oynanabilirlik açısından ele aldığımız vakit 30 ve üstü FPS kıymeti epey kafidir. Bu FPS bedelinde oyun takılma hissi yaratmaz, sadece üst FPS kıymetlerine nazaran biraz daha pürüzlü bir manzara sunar. FPS kıymetinin 30’dan aşağı düşmeye başladığı durumlarda ise oyun bir noktadan sonra oynanamaz hale gelir ve beşere tam manasıyla çile çektirir.

Oyunlarda akıcı bir manzara elde etmenizi sağlayacak minimum FPS kıymeti ise 60’tır. 60 FPS ve üstü bedellerde artık oyunlar daha pürüzsüz ve akıcı bir halde oynanabilir. Monitörlerdeki yenileme suratı da burada devreye girer. 60 Hz yenileme suratına sahip bir monitörde 300 FPS almanız pek bir şey söz etmez çünkü size yansıyacak olan kıymet 60’tır. 75, 120, 144, 240 Hz üzere yüksek yenileme suratlarına sahip monitörlerde ise şayet yüksek FPS bedelleri alırsanız, oyun sizlere tabiri caizse yağ üzere gelecektir.

Yüksek FPS kıymetlerinde ekran yırtılması nasıl önlenir?

Şayet 60 Hz bir monitörünüz varsa ve FreeSync ya da G-Sync üzere özelliklere sahip değilse, yüksek FPS bedelleri alabildiğiniz vakit gayrı bir sorun ortaya çıkar: Tearing, yani ekran yırtılmaları. Şayet oyunda aldığınız FPS kıymeti monitörünüzün yenileme suratından yüksekse ekranda yırtılmalar oluşur. Bu da manzaranın bozulmasına neden olarak kullanıcıyı rahatsız eder.

Bu durumun önüne geçebilmek için oyunlarda bulunan Vsync özelliği kullanılır. Vertical sync, yani dikey senkronizasyon olarak isimlendirilen bu özellik, ekran kartınızın gönderdiği kare sayısının monitörün yenileme suratına sabitlenmesini sağlar. Bu halde monitörün yansıtabileceği kare sayısından ziyadesi gönderilmez ve yırtılmalar önlenir. Bu durumun performansı düşürdüğü düşünülse de aslında manzara açısından epeyce yararlı bir özelliktir.

FPS nedir, nasıl ölçülür, nasıl artırılır üzere soruları yanıtladığımız ve bunların yanı sıra ülkü FPS kıymeti hakkında fikir verdiğimiz metnimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şayet sizlerin de FPS bedelini ölçmek yahut artırmak için kullandığınız farklı sistemleriniz varsa bunları tahliller kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bu ve bunun üzere haberlerimizin devamını kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.