Makalecin - Güncel Blog Yazıları

G2A, Yasa Dışı Oyun Anahtarlarının Satıldığını Kabul Etti

0 16

Polonya’da kurulan ve merkezi Hong Kong’da bulunan G2A, çok uzun devirdir tartışmaların göbeğinde bölge alıyor. Firma özünde Amazon ve eBay üzere bir platform olarak hizmet veriyor ve bireylere, ellerindeki oyun anahtarlarını satabilecekleri bir ortam sunuyor. 

Tenkitler ise bu oyun anahtarlarının nasıl elde edildiği noktasında başlıyor. Pek çok bireye nazaran oyunlar yasal olmayan yollarla elde edilerek platform üzerinden satılıyor. G2A, bu savların üzerine kendini paka çıkarmak için isteyen kimselerin bağımsız denetmenlerle hesapları inceleyebileceğini söylemişti.

Tek firmanın hamaseti

G2A’dan şikayetçi olan oyun geliştiricilerden sırf bir tanesi riski aldı ve firmanın hesaplarının incelenmesini istedi. Sonuç olarak G2A’nın istekli olarak kabul ettiği denetimler sonucunda hesaplarda ortaya çıkan tutarsızlık, geliştirici firmanın 40 bin dolar kazanmasını sağladı. 

G2A aslında bu noktada bir sorun yaşamayacağından çok emindi. G2A, kendi platformunda yasal olmayan biçimde oyunu satıldığını bulan her oyun yapımcısına zararlarının 10 katını ödeyeceğini söylemişti. Üstelik teftişler için, teftiş kolunun 4 büyüğü olan PwC, Ernst & Young, KPMG yahut Deloitte’ten gelen kontrolcülerin yapacağı incelemeleri kabul etmişlerdi.

Görünüşe nazaran G2A bu devlerle ortak bir noktada buluşamadı ve onun bölgesine murakabeleri kendileri gerçekleştirmeye karar verdi. Wube ile G2A’nın muahedesinden sonra 198 Wube anahtarının çalınarak platformdan satıldığının ortaya çıktığını söyleyen G2A, 40 bin dolar ödemeyi kabul etti.

G2A şu anda piyasanın değerli aktörlerinden biri ve kendi ismini berrağa çıkarmak, geliştiricileri korumak için epey kararlı. Muhtemelen gelecekte platformda oyun satmak için yeni düzenlemeler de göreceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.