Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google, Android 11’in Birinci Beta Sürümünü Yayınladı

0 18

Google, geçtiğimiz cuma günü ABD’de hala devam eden aksiyonlar nedeniyle Android 11’in tanıtılacağı lansmanı ertelediğini duyurmuştu. Lansman ertelenmiş olmasına karşın Android 11'in birinci beta sürümü kimi Pixel telefonlara gönderilmeye başlandı.

Android 11’in birinci beta sürümüne ulaşan XDA editörleri, beta sürümünün yapı numarasının RPB1.200504.018 olduğunu duyurdular. Şimdilik Pixel 4 XL için yayınlanmış üzere görünen beta sürümü süratli bir halde Google’ın başka cihazlarına da yayınlanması bekleniyor.

Android 11’in beta sürümünün güncelleme ekranında mahal alan haberlere nazaran güncelleme saklı beta sürüme ait değil. Android 11’nin yayınlanan beta sürümünün güncelleme ekranı beta sürümünün herkese açık bir beta olduğunu gösteriyor. Android 11’in birinci beta sürümünde, daha evvel yayınlanan Geliştirici Önizlemesi’nde gösterilmeyen kimi özellikler de bulunuyor.

Android 11’in birinci beta sürümünün getirdiği yeni özellikler

Android 11’in birinci beta sürümünde göze çarpan birinci değişiklik, Süratli Ayarlar menüsüne mahal alan medya kontrol kısmı. YouTube ve Spotify üzere tatbikler aracılığıyla çalınan medyalar Android 11’in Süratli Ayarlar’ında şahsi bir kısma sahip. Süratli Ayarlar’ın sol tarafına yerleştirilen medya kontrol kısmı, Spotify ve YouTube’dan çalınan müziklerin denetim edilmesini sağlamanın yanında dahili olarak telefonun hafızasında bulunan müziklerin da denetim edilmesini sağlıyor. 

Android 11’le bir arada gelen öteki bir yeni özellik de Güç Menüsü’dür. Yeni Güç Menüsü’nün altında iki seçenek bulunuyor: Cihaz Denetimleri, Kartlar ve Geçişler. Kartlar aslında Google’ın geçtiğimiz yıl Google Pixel cihazlarda tasarrufa açtığı bir özelliktir. Bu özellik sayesinde Pixel kullanıcıları kredi kartlarını ve bank kartlarını telefonlarında sanal olarak bir araya getirebiliyorlar. 

Güç Menüsü’nün altında yan alan vesair seçenek olan Cihaz Denetimleri ise daha heyecan verici bir eklenti olabilir. Cihaz Denetimleri seçeneğine girildiğinde kullanıcıların önüne akıllı hane eserlerini denetim etmek için özellikler çıkıyor. 

Güç Menüsü’nün getirdiği bu iki özellik farklı munfasıl faal hale getirebiliyor. Yani iki özellikten birini kullanmak istemiyorsanız, istemediğiniz özelliği kapatabiliyorsunuz. İki menü tıpkı devirde, kullanıcının isteğine bağlı olarak,  cihazın ekranı kilitliyken de kullanılabiliyor. 

Android 11’in getirdiği bir öbür yeni özellik ise Android’in tatbik simgelerindeki değişikliktir. Android kullanıcıları uzun bir vakittir tatbik simgelerinin daire halinde olmasına alışmıştı. Ama Google, Android 11’le bu durumu değiştiriyor. Android 11 ile birlikte tatbik simgeleri için aşağıdaki 3 farklı halden biri seçilebiliyor.

Android 11’e dair birinci haber ortaya çıkmaya başladığında ismi duyulan Balon Bildirimler, beta sürümünde de bölgesini aldı. Android 11’in beta sürümünde taraf alan Balon Bildirimler, işletim sisteminin Ayarlar kısmında mekan alan Bildirimler kısmından faal hale getirebiliyor. Bu yeni bildirim formu sayesinde sohbet bildirimleri Facebook Messenger’da olduğu üzere ekranda nokta alacak bir baloncuk içinde görülecek.

Android 11’in dün yayınlanan beta sürümü işletim sisteminin getireceği yeni özellikleri gösterecek. Gelgelelim şu anda bütün yeni özellikler ortaya çıkmış değil. Günün ilerleyen saatlerinde ve önümüzdeki günlerde Android 11’in yeni özellikleri ortaya çıktıkça biz de sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.