Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google çevre arayı denetleyen yapay zeka geliştirdi!

0 16

Geçtiğimiz sene hayatımıza giren Corona virüs nedeniyle, tüm yerkürenin istikrarı süratli bir formda değişti. Yerküre geneli, daha evvel hiç olmadığı kadar dijital yaşama ayak uydurdu. Bunun üstüne çeşitli teknoloji firmaları, Corona virüs nedeniyle yeni oluşan yerküreye nazaran tatbikler geliştirmeye başladı. Google’da bu şirketlerden bir tanesi ve Sodar isimli yapay zeka destekli tatbik sayesinde Corona virüsle oluşan çevre ara daha kolay denetim edilebiliyor. Google’ın yeni pratiği Sodar nedir ve nasıl kullanılır? Bu soruların yanıtı haberimizde….

Google’ın yağay zeka destekli çevre aralık pratiği Sodar nedir?

Google tarafından hayata geçirilen çevre ara pratiği Sodar’ın altında Google AR yani artırılmış gerçeklik pratiği nokta alıyor. Çevre uzaklık radarı olan bu pratik, telefonların art kamerası sayesinde 2 metrelik arayı ölçerek, kullanıcıların aralık kurallarına daha kolay bir formda uymalarını sağlıyor.

Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılan Google Sodar, art kamera aktifleştirildiği hengam kullanıcının bulunduğu konuma nazaran gerçek vakitli olarak 2 metrelik arayı gösteriyor. Bu pratik sırf mobil değil, web tabanlı olarak da önümüze çıkıyor. Kullanıcıların Android işletim sistemli mobil cihazlar üstünden https://sodar.withgoogle.com adresine girmeleri gerekiyor. Akabinde tatbik çalışmaya başlıyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.