Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google, Çevre Uzaklık İçin AR Aracı Yayınladı

0 9

Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlerin başında bölge alan toplumsal ara, virüse yakalanmamak için uygulanması gereken en temel tedbir. Birçok insanın günlük hayatında kesin olarak pratiğe çalıştığı çevre aralık için Google, yeni bir araç yayınladı. 

Google’ın Sodar ismi verilen aracı çevre uzaklık için en makbul aralık olarak açıklanan 2 metreyi dairesel bir çizgiyle gösteriyor. Sodar’ın 2 metrelik dairesel çizgisinin iç kısmında bulunan noktalar, iyi içtimaî aralık sahasını gösteriyor. 

Google'ın çevre uzaklık aracı Sodar nasıl kullanılır?

Şu anda yalnızca Android cihazlarda Chrome üzerinden çalışan Sodar’ı denemek için Sodar’ın internet sitesinde bulunan QR kodu telefonunuza okutmanız gerekiyor. QR kodu okuttuktan sonra artırılmış gerçeklik pratiği tarafından istenen müsaadesi vermeniz gerekiyor. Olurun verilmesinin akabinde açılan kamera arayüzünde Sodar, içtimaî arayı ekran aracılığıyla gösterecektir. 

Google’ın çevre uzaklık hizmeti Sodar, 2 metrelik arayı her zaman mükemmel bir biçimde gösteremeyebiliyor. Lakin ortaya çıkan fark çevre aralığın ihlal edilmesine müsaade verecek kadar büyük olmuyor. 

Google’ın çevre ara hizmeti Sodar’da buradaki kontaktan ulaşabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız üzere internet sitesine girdikten sonra bir QR kod tatbikiyle sitede nokta alan kodu telefonunuzun kamerasına taratmanız gerekiyor. 

Google Sodar, içtimaî arayı belirlemek için Chrome v79’la gelen WebXR’ı kullanıyor. Bu nedenle Sodar’ı kullanmak için Android cihazınızda Chrome’un v79 yahut daha bir üst sürümü bulunması gerekiyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.