Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google, Çinli Pratikleri Kaldıran Uygulamayı Kaldırdı

0 14

Hindistanlı bir şirket tarafından geliştirilen Remove China Apps (Çin Pratiklerini Kaldır), Çinli geliştiriciler tarafından yayınlanan pratiklerin akıllı telefonlardan kaldırılmasını sağlıyordu. Mayıs ahir Play Store’da yayınlanan tatbik, kısa vadede 5 milyondan ziyade indirildi. 

Değerli sayıda beşere ulaşana tatbik, yayınlanmasından bir mühlet sonra Google tarafından Play Store’dan kaldırıldı. Google, pratiğin Play Store’un siyasetlerini ihlal ettiği için kaldırıldığını açıkladı. Play Store yayınlanan tatbikler kullanıcının bilgisi ve müsaadesi olmadan kullanıcının cihaz ayarlarında yahut tatbik dışındaki telefon özelliklerinde değişiklik yapamıyor. Play Store’un siyasetleri, pratiklerin üçüncü taraf geliştiricilerin tatbiklerinin kaldırılmasını ve devre dışı bırakılmasını engelliyor. 

Hindistanlı OneTouch AppLabs tarafından geliştirilen Remove China Apps, aslında Hindistan’la Çin arasındaki Himalaya hudut anlaşmazlığının bir sonucu. Yerkürenin en kalabalık iki devleti arasındaki bu tansiyon gayrı sair sahalarda da kendini gösteriyor.

Remove Chine Apps’in yayınlanmasının akabinde Hindistanlı ünlüler, Çinli pratiklerin telefonlardan kaldırılması fikrini destekledi. Yoga gurusu Peder Ramdev, hafta sonu Çin’le teması olan tatbikleri sildiğini gösteren tweetler paylaştı. 

Bununla birlikte TikTok’u telefonundan silen Hintli bir aktöre destek veren Hindistan’ın iktidar partisi BJP’nin sözcüsü Nupur Sharma, “İlgili vatandaşların örnek oluşum ettiğini görmek mükemmel. Onlara en çok acı veren mekandan vurmamız gerekiyor” dedi. 

Hindistan’da Remove China Apps'in yayınlanmasının akabinde Çin’deki kimi kişiler pratik ile dalga geçtiler ve Çinli akıllı telefon üreticilerinin Hindistan pazarındaki baskınlığına atıf yaparak Hindistanlıları akıllı telefonlarını çöpe atmaya davet ettiler. 

TikTok da tansiyondan nasibine düşeni alıyor

İki memleket arasındaki tansiyon devam ederken TikTok da bu tansiyonla baş etmek zorunda kalan şirketler arasında taraf alıyor. Hindistanlı bir TikTok fenomeni geçtiğimiz günlerde Çin hükümetini eleştirdiği bir içeriğinin TikTok tarafından kaldırıldığını bildirdi. 

Bahisle alakalı açıklama yapan TikTok sözcüsü, platformun kullanıcıların bakış açılarının çeşitliliğinden memnuniyet duyduğunu ve daha titiz bir inceleme süreci uygulamak için çalıştıklarını söyledi. Sözcü, hikayeye husus olan içeriğin de tekrar yayına alındığını söyledi. 

Tansiyonun ardında Hindistan’ın yavaşlayan iktisadı bulunuyor

Varolan tansiyon yalnızca internet üzerinden devam ediyor üzere görünse bile Hindistan ekonomik sahada attığı adımlarla Hindistan’daki Çinli yatırımcılara güçlükle günler yaşatıyor. Nisan ayında direkt yabancı yatırım siyasetini değiştiren Hindistan, Çinli firmaları daha sıkı bir kontrolden geçirmeye başladı. 

Sair komşu devletlerden yatırımcılara da emsal bir duruş sergileyen Hindistan hükümeti, global pandemi nedeniyle çetin günler yaşayan Hint şirketleri korumak için bu tedbirleri aldığını söyledi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yabancı firmaların mallarının boykot edilmesine destek verdiğini açıklarken, yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak için vatandaşların mahallî alternatiflere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.