Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google: “Çinli ve İranlı Hackerlar, Seçimleri Maksat Alıyor”

0 14

Devletlerin en büyük sorunlarından biri olan seçimler, son yıllarda hackerların da maksadı haline geldi. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek ABD seçimlerinde de hackerlar tarafından çeşitli akınlar yapıldığı biliniyor. Son olarak Google, ABD Lider seçimlerinde aday olan Joe Biden ve Donald Trump’ın kampanya ekiplerine İran ve Çinli hackerlar tarafından zararlı yazılım gönderildiğini söyledi. 

Google’ın yaptığı açıklamada Çinli hacker kümesi, yakın devranda Biden’ın kampanya işçisinin zatî Gmail hesabına kimlik avı e-postaları gönderdi. İranlı bir hacker öbeği ise Trump’ın kampanya işçisinin Gmail hesabına emsal bir taarruz düzenledi. 

Kimlik avı e-postaları, kullanıcıların şahsî malumatlarını vermesini isteyen “resmi e-postalar” üzere gözüken postalar olarak önümüze çıkıyor. Örneğin bir bankadan gönderilmiş üzere hazırlanan bu postalar, kişinin ferdî haberlerini çalarak sonrasında kimseye şantaj yaparak daha hayati malumatları elde edebilir. 

Taarruzları düzenleyen Çin öbeği APT 31 olarak isimlendirilirken İranlı Hacker kümesi ise APT 35 olarak biliniyor. Bu öbekler genelde devlet destekli kümeler oluyorlar. Bu hücumlardan öteki rastgele bir kanıt olmadığını söyleyen Google, her iki adayı da devlet destekli olduğu düşünülen bu hacker kümelerine karşı uyardığını ve birleşik kolluk kuvvetlerine yönlendirdiğini söyledi. 

Joe Biden: “Farkındayız”

ABD Yönetici Adayı Joe Biden, hususla ilgili yaptığı açıklamada, hücum teşebbüsünün farkında olduklarını söyledi. “Adaylığımızın başından itibaren bu çeşit taarruzlara maruz kalacağımızı biliyorduk ve onlar için hazırlandık” halinde açıklama yaptı. 

Google Tehdit Tahlil Kümesi Yöneticisi Shane Huntley, ataklara ait olarak “Bir seçim kampanyası üzerinde çalışıyorsanız, zatî hesaplarınız hücuma uğrayabilir. Bunun için mümkün olan en güzel himayeyi kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulaması yahut Gelişmiş Himaye sahiden fark yaratabilir” dedi.

Daha evvel de pek çok memleket, öteki bir devletin seçim kampanyalarına çeşitli hacker atakları düzenlemişti. Bu sebeple bu usul hücumlara karşı koyabilecek güçlü güvenlik tedbirlerinin alınması gerekiyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.