Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google Haritalar’a YouTube Music Desteği Geldi

0 19

Teknoloji devi Google, 2018 yılında iOS ve Android kullanıcıları için Haritalar tatbikine medya oynatma özelliği eklemişti. Bu özellik; Spotify, Apple Music ve Play Müzik üzere pratikler için medya denetimlerini içeriyordu fakat en değerli müzik hizmetlerinden biri olan YouTube Music şu ana kadar eksikti.

Şimdiyse şirket, bu hafta yapılan 10.43.2 güncellemesiyle birlikte Google Haritalar’a art planda YouTube Music desteği getirdi. Bu özelliği aktifleştirmek isteyen kullanıcılar, Google Haritalar içerisinden Ayarlar > Navigasyon sekmesine giderek açılan sahifede ‘Medya Oynatma Kontrolleri’ seçeneğini etkin hâle getirebilirler. Bu noktada YouTube Music pratiğinin telefonda yüklü olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Google Haritalar içerisinden YouTube Music’i denetim etmek mümkün:

Google Haritalar’ı en son sürüme güncelleyen kullanıcılar, artık uygulamayı açtıklarında ekranın sağ tarafında bir YouTube Music simgesi görecekler. Bu simgeye dokunduğunuzdaysa ekranın alt kısmında ‘Oynat’, ‘Geri Sar’ ve ‘İleri’ denetimlerini içeren bir YouTube Music penceresi açılacak. Açılan bu pencereden YouTube Music medya teftişlerini yapabilmek mümkün.

Bilhassa sürücüler için hayli kullanışlı olan bu özelliğin çalışması için YouTube Premium üyeliğinizin olması gerekiyor. YouTube'un genel olarak art planda medya oynatmaya müsaade vermemesi göz önüne alındığında bu durumun pek de şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın birden ziyade pratik içerisinde gezinmek tarafına tek bir pratikten medyayı da denetim etmenin çok daha kullanışlı olduğunu belirtelim.

Google Haritalar’ın şu anda medya oynatmayı desteklediği pratikler arasında Spotify, Apple Music, Play Müzik ve YouTube Music bölge alıyor. Bu noktada YouTube Music’in sırf Android işletim sistemlerinde desteklendiğini ve iOS kullanıcılarının bu özellikten faydalanamadığını belirtelim.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.