Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google, Milyonlarca Olumsuz TikTok Tefsirini Sildi

0 18

Çevre medya artık hayatımızın içine öylesine girdi ki neredeyse gelen her yeni haber bu platformlar üzerine dönen tartışmalarla ilgili oluyor. Mahsusen bir vadedir içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını sebebiyle çeşitli toplumsal medya pratikleri çok ziyade kullanılır oldu. Bunlardan en öne çıkanlarından biri de kısa görüntülerle paylaşım yapılan dünyaca ünlü pratik TikTok. Geçtiğimiz günlerde TikTok üzerinden yayınlanan bir videoysa kullanıcıların epeyce reaksiyon göstermesine sebep oldu.

Platformun tanınan içerik üreticilerinden biri olarak bilinen ve 1 milyondan ziyade takipçisi olan Faisal Siddiqui isimli kullanıcı, teklifini kabul etmeyen hatunlara asit attığı görüntüyü TikTok üzerinden paylaştı. Siddiqui’nin paylaştığı bu görüntü, münhasıran hatunlar tarafından öfkeyle karşılanırken Siddiqui’nin memleketi Hindistan’da da reaksiyonlara yol açtı. Küçük bir hatırlatma yapalım; TikTok, Hindistan’da yasaklıyken yeni yeni kullanılmaya başlanmıştı.

Puanı bir gecede 4,5’ten 1,2’ye indi:

Reaksiyon çeken medya yüzünden bir sair büyük platform Twitter’da binlerce kişi, oluşturulan etiketle hikayesi gündem yapmayı başardı. Gelen reaksiyonlar üzerine Faisal Siddiqui özür diledi ve görüntüyü TikTok’tan sildi. Bu sırada kullanıcılar çeşitli pratik mağazalarında TikTok için düşük puanlamalar yapıp olumsuz tefsirlerde bulundu. Google Play Store da bunlardan bir tanesiydi. Pratiğin puanının bir gecede 4,5’ten 1,2’ye düşmesinin akabinde Google’ın vakaya müdahale ettiği söylendi.

Aktarılana nazaran Google, evvel hadisesi eleştiren kullanıcıların geçersiz hesaplar açtığını fark ederek bunu engelledi. Bu hareket sonrasında tesirin devam ettiğini fark eden Google, bu sefer pratiğin puanının birden düşmesini sağlayan yaklaşık 5 milyon değerlendirmeyi sildi. Bahisle ilgili tefsir yaptığı söylenen Google sözcüsü, bu yapılanın düzeltici tedbir olarak gerçekleştirildiğini iletti ve uygunsuz kademelendirmeler ve puanlamaları önlemek için bu usul tedbirler aldıklarını lisana getirdi.

Son verilen haberlere nazaran TikTok’un yalnızca tatbik içi fiyatlardan elde ettiği gelirin YouTube ve Netflix de dâhil olmak üzere pek çok büyük tatbikin gelirine denk olduğu söyleniyor. Hadisenin tesiri şimdi sürerken Google’ın bu tavrının TikTok kullanıcılarını nasıl yönlendireceğini ilerleyen hengam içerisinde göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.