Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google Pixel 5, Snapdragon 768G ile Geliyor

0 17

Bilindiği üzere 5G teknolojisi, son günlerde teknoloji yerküresinde en çok konuşulan mevzulardan biri. Genel olarak yüksek maliyete sahip olan bu altyapının sonucu olarak Qualcomm firmasının da maliyetleri artmış durumda. Yüksek maliyetlerden dolayı bir cihazın Snapdragon 865 işlemci ve Snapdragon X55 5G modem ile piyasa sunulmasıysa son kullanıcı olan biz tüketicilerin cebine pek yaramayacağa benziyor zira bu durum doğal olarak akıllı telefonların fiyatının artmasına da sebep oluyor.  

Bunun farkında olan teknoloji devi Google da yeni telefonu Google Pixel 5 modelinde orta segmente yönelik tasarlanan Snapdragon 768G işlemciyi kullanmayı planlıyor. Bu durum, Google Pixel cihazlar için bir birinci zira Google, daha önce Pixel modellerinde yalnızca Qualcomm’un 8 serisi amiral gemisi işlemcilerini kullanıyordu. 

Snapdragon 768G neler sunuyor?

Her ne kadar Snapdragon 8 serisi işlemciler kadar argümanlı olmasa da 7 nm mimarisi ve Qualcomm Kyro 475 CPU’suna sahip olan Snapdragon 768G de beğenilmeyen bir seçenek değil. Snapdragon 765G'deki 2,4 GHz'lik çalışma frekansı 2,8 GHz’e çıkartılan Snapdragon 768G işlemcisi, ayrıca Adreno 620 grafik süreç birimiyle geliyor. Bu da performans açısından Snapdragon 765G’ye orantıyla %15’lik bir artış manasına geliyor.  

Temas tarafındaysa Qualcomm firması, Snapdragon768G modelinde 100 MHz bant genişliğinin yanında zayıf ilişkiler için 4xMIMO desteğine sahip olan Snapdragon X52 5G modemini tercih etmiş durumda. Son olarak Snapdragon 768G işlemcisinde bulunan 2,4 GHz ve 5 GHz seçeneklerine sahip olan WI-FI 6 kontağının da güzelleştirildiği işlemci, Snapdragon 765G modelinde yan alan Bluetooth 5.0 temasının bilakis daha âlâ irtibat ve pil performansı sağlayan Bluetooth 5.2 sürümüyle geliyor.

Google Pixel 5’in beklenen başka özellikleri:

  • Android 11
  • Kablosuz şarj desteği
  • 699 dolar fiyat etiketi 

Google’ın yeni modeli olan Pixel 5 için kullandığı işlemci tercihi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi icmaller kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.