Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google, Remove China Apps’i Neden Kaldırdığını Açıkladı

0 12

Android cihazlarda Çin kaynaklı pratikleri tespit ederek kaldırmanıza yardımcı olan “Remove China Apps” isimli bir pratik, mayıs ayında Google Play Store'da yayınlanmış ve kısa vadede milyonlarca kullanıcıya ulaşmıştı. Fakat Google, uygulamayı hafta başında Play Store'dan kaldırdı.

Google, Hindistanlı bir şirket tarafından geliştirilen ve Çinli geliştiricilerin pratiklerinin cihazlardan kaldırılmasını sağlayan mobil uygulamayı Play Store'dan neden kaldırdığına açıklık getirdi. Arama devinin açıklamasına göre Remove China Apps, Play Store'un siyasetlerini ihlal etti.

Google, Remove China Apps tatbikini siyaset ihlali nedeniyle kaldırmış

Google, blog yazısından yaptığı açıklamada, “Yakın vakitte, doğrulanabilir bir güvenlik hizmetinin kesimi olmadan kullanıcıları üçüncü taraf pratiklerini kaldırmaya, devre dışı bırakmaya yahut cihaz ayarlarını, özelliklerini değiştirmeye teşvik ederek siyasetleri ihlal eden bir seri uygulamayı askıya aldık. Bu, geliştiricilerin tasarım ve yeniliğe dayalı olarak başarılı olabileceği sağlıklı ve rekabetçi bir ortam sağlamak için tasarlanmış uzun devrandır devam eden bir kural” sözleri konum aldı.

Play Store'daki yarışma ortamının zarar görmesini istemediğini belirten şirket, açıklamasına “Uygulamaların başka pratikleri hedeflemesine müsaade vermek, geliştirici ve tüketici topluluğumuzun çıkarlarına makul olmadığına inandığımız davranışlara yol açabilir. Bu politikayı, tıpkı burada yaptığımız üzere, geçmişte de birçok devlette öteki pratiklere karşı uyguladık.” formunda devam etti.

Hindistanlı OneTouch AppLabs tarafından geliştirilen tatbik, Hindistan ile Çin arasındaki Himalaya had anlaşmazlığının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Remove Chine Apps'in yayınlanmasının akabinde Hindistanlı ünlüler, Çinli pratiklerin telefonlardan kaldırılması fikrini desteklemişti. Çin basını ise tatbikin mağazada nokta alması nedeniyle Google'ı topa tuttu ve tatbikin siyasetleri ihlal ettiğini öne sürerek, arama devini iki yüzlülükle suçladı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.