Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google’dan Android İçin Yeni Erişilebilirlik Özellikleri

0 20

2012 yılından bu yana kutlanan Yerküre Erişilebilirlik Farkındalık Günü, fizikî ve zihinsel engelli kişilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları dijital meselelere dikkat çekiyor. Apple, Google ve Facebook üzere dev şirketler, teknolojinin imkanlarından her bireyin eşit formda faydalanması için çeşitli erişilebilirlik özelliklerini kendi platformlarına dahil ediyor.

Yerküre Erişilebilirlik Farkındalık Günü’ne bu sene de kayıtsız kalmayan Google, Android platformu için çok kıymetli erişilebilirlik özellikleri yayınladı. Kelam konusu özelliklerden her biri, engelli bireyler için hayli bedelli. Örneğin; Action Blocks ismindeki pratik, müzik çalma ve rehberden birini arama üzere zihinsel engelli bireyler için uğraştırıcı olabilecek vazifelere yönelik şahsileştirilmiş düğmeler oluşturulmasına imkan sağlıyor.

Google Asistan ile desteklenen Action Blocks, kimi işlevleri sesli komutlarla kullanmaya müsaade veriyor

Google Asistan ile desteklenen Action Blocks, sesinizi kimi işlevler için kullanmanızı da müsaade veriyor. Action Blocks tatbikini yükledikten sonra, evvelden tanımlanmış hareketler listesinden seçim yaparak yahut kendiniz yazarak komutlar ayarlayabilirsiniz. Google Asistan ile çalıştığı için, sesinizle istediğiniz her şeyi yazabiliyorsunuz. Eklediğiniz işlevin başarılı bir biçimde çalıştığını test ettikten sonra, ana ekranda bir düğme olarak da ayarlayabiliyorsunuz. Başkaca bu düğmeye kendi hususî simgenizi koyabileceğinizi de söylemiş olalım.

Google, en sevilen Android pratiklerinden biri olan Live Transcribe’ı da yeniledi. Konuşmayı otomatik olarak çeviren ve yazılı metne dönüştüren uygulama, transkripsiyon motorunun tanıyamayabileceği, mahsusen de metne dökülmesi güçlükle bir isim yahut teknik terim üzere muayyen sözleri kaydetmenizi sağlıyor.

Live Transcribe, konuşmayı otomatik olarak çeviriyor ve yazılı metne dönüştürüyor

Live Transcribe esasen transkripsiyonları mahallî olarak kaydetme imkanı sunuyordu, lakin artık Google, nihayet onları anahtar söze nazaran arama imkanı tanıyor. Şirket, arama olgularının Google sunucuları konumuna lokal olarak telefonunuzda saklanacağını belirtiyor. Son olarak Live Transcribe, bir ortamda isminiz telaffuz edildiğinde telefonun titremesini de sağlıyor. Bunun için kendi isminizi ya da dilediğiniz bir kelimeyi pratiğe girmeniz ehliyetli. Laf konusu özellik, işitme engelli yahut işitme güçlüğü çeken beşerler için epey değeli. 

Google'ın Action Blocks pratiği hakkında yayınladığı medya

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.