Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google’dan Anksiyete Bozukluğunu Ölçmeye Yarayacak Özellik

0 16

İnternet artık hayatımızın o denli içinde ki rastgele bir şeye muhtaçlığımız olduğunda neredeyse birinci baş vurduğumuz kaynak internet oluyor. Yerküreyi tesiri altına alan koronavirüs salgını sürecinde de meskende kalırken en büyük yardımcılarımızdan bir tanesi sanıyoruz Google oldu. Salgın müddetince pek çok kişi illete dair birden fazla şeyi internet aracılığıyla öğrendi ve gerek kendi devletlerindeki gerekse ulaşamayacakları kadar uzak olan devletlerdeki gündemi internet sayesinde takip edebildi.

Çetin sürecin olumsuz bir getirisi de çeşitli tasa bozuklukları oldu. Google bu durum için bir anket geliştirdiğini ve Arama kısmına eklediğini bugün resmi bir açıklama yaparak duyurdu. Google’ın aktardığına nazaran bu özelliği kullanan beşerler artık anksiyete bozukluğundan şikâyetçi olup olmadıklarını daha kolay anlayabilecek. Geliştirme aşamasında mevzunun uzmanlarıyla çalışılan anketin klinik olarak onaylandığını da aktaran Google, koronavirüs kaynaklı gerilimle baş etmede tesirli olacak aracın başarılı sonuçlar vereceği konusunda da nispeten argümanlı.

Özellik, şimdilik yalnızca ABD’de kullanılabilir durumda:

Genel Anksiyete Bozukluğu-7 (GAD-7) ismi verilen anket için şirket, Akıl Illetleri Ulusal İttifakı (NAMI) ile ortak çalışma yürüttüğünü de aktardı. Bir haber paneli içerisinde bölge alan sorulardan oluşan anketin, kullanıcıların iştirak göstermesi durumunda onlara dert bozukluğundan muzdarip olup olmadıklarını anlamaları için yardım ettiği söylendi. Yekunda 7 sorudan oluşan anketin sonucuna nazaran kullanıcıların yardım yahut tavsiye için çeşitli kaynaklara yönlendirileceği de açıklandı.

Bir kompetan tarafından yöneltilecek soruları kapsayan ve çok detaylı çalışmalar sonucu ortaya çıkarıldığı bildirilen Google’ın bu yeni pratiği, şimdi çok yeni ve şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabiliyor. Daha evvel depresyon ve travma sonrası gerilim bozukluğu ile ilgili taramalar başlatan Google, GAD-7 ile bu hizmetini üçe çıkarmış durumda. Şirket ilerleyen günlerde anketin gayri memleketler için de geliştirileceğini ve çalışmaların devam ettiğini de söylüyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.