Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Google’dan Saatler İçin Jest Arayüzü Patenti

0 14

Google’ın Pixel saatleri tanıtması uzun müddettir beklense de firmadan gelen bir açıklama yok. Google’ın Wear OS işletim sistemini kullanan diğer partnerleri bulunduğu için firma hiç de çabuk etmiyor. 

ABD Patent Ofisi tarafından açıklanan yeni bir patent, Google’ın Pixel Watch ya da en azından Wear OS için yeni bir özellik geliştirdiğini gösteriyor. Bu özellik saatin ya da saatlerin farklı hallerde tasarrufunu sağlayabilir.

Hareket tabanlı arayüz

Akıllı saat yerinin global başkanı Apple, 2016 yılından bu yana jestlere dayalı olarak kullanılan saat arayüzü üzerinde çalışıyor. Firmanın çalışmaları daha fazla saatlerin sağlık hizmetlerine odaklanmış olsa da bu arayüzü de etkin olarak güçlendiriyorlar. 

El jestlerine geldiğimizde ise Google, Apple’dan evvel bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Soli girişimi kapsamında Pixel 4 cihazlara Motion Sense ismi verilen bir özellik gelmişti. Doğal bu özelliğin ne kadar verimli çalıştığı bir tartışma konusu.

Yeni ortaya çıkan patentlere nazaran Google bu özelliği akıllı saatlere de getirmeyi amaçlıyor. Saatin şasisine eklenen bir optik sensör, bir algoritma yardımıyla parmak, el, bilek ve kol hareketlerinden yola çıkarak jestleri tanıyacak. 

Jestlerle denetim

Google’ın patentlerine baktığımızda kameranın küçük ve güç açısından verimli olacağını ve kullanıcılara nazaran kendini ayarlayabileceği göze çarpıyor. Kameranın nasıl üretileceği konusunda ise rastgele bir haber göremiyoruz.

Yeni jestler arasında 'tut', 'dokun' gibi farklı komutlar bulunuyor. Bu komutların tam olarak nasıl ve ne emelle kullanılacağı bilinmese de artık jestlere dayalı arayüzler pek çok kişi tarafından yeni bir arayüz modeli olarak tanımlanıyor. Google’ın Ocak 2019’a ilişkin bu patentleri de bu sahada yeni ve yaratıcı teknolojileri işaret ediyor. Gelecekte tahminen de girişim yapan Iron Man üzere bilgisayar kullanacağız, kim bilir?

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.