Makalecin - Güncel Blog Yazıları

GTA Online, GTA 5 Fiyatsız Olduktan Sonra Hilecilerle Doldu

0 24

GTA 5'in Epic Games Store'da fiyatsız verilmesi büyük yankı uyandırdı. Oyun, 2013'ten bu yana konsollarda ve PC'de olmasına rağmen kampanyaya gösterilen talep, Epic Games Store istemcisini çökertecek kadar ağırdı. Haliyle GTA 5'in çevrimiçi modu GTA Online'ın oyuncu sayısı da büyük ölçüde arttı.

GTA Online, oyunculara her ne kadar mütemadi olarak güncellenen bir deneyim sunsa da bilhassa son yıllarda hile derdinin önüne geçemiyor. Velev GTA 5'in fiyatsız olmasının ardından oyuncu sayısının artmasıyla birlikte hile meselesi daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı.

GTA 5'in fiyatsız olması, GTA Online'a yaramadı

GTA 5 ücretsiz olduğunda PC oyuncuları, GTA Online'ın hackerların ve mod geliştiricilerinin saldırısına uğrayacağından kaygı ediyordu. Beklenen oldu ve GTA Online'da garip modların ve hilelerin bir haddi olmadığı bir sefer daha görüldü. Hilecilerin çevrimiçi modda yüzlerce uçak oluşturduğu, sunucuları çökerttiği ve oyuncuları kafes tuzaklarına hapsettiği tarafında raporlar bir bir gelmeye başladı.

Hackerlar öylesine ileri gittiler ki, ahir GTA Online'da adeta Voltran oluşturdular. Aşağıda görebileceğiniz üzere oyunda, düzinelerce tank, uçak ve helikopteri bir araya getirerek oluşturulan devasa bir robot bile ortaya çıktı. Ekran manzarasını Reddit'te paylaşan kullanıcı, “Sanırım artık kimse banlanmayı umursamıyor.” formunda bir serzenişte bulundu.

Kotaku'nun raporu, “bazı mod geliştiricilerinin ve hacker'ların, GTA 5'i tek oyunculu oynarken bile Rockstar'ın sunucularına bağlı olan oyuncuları rahatsız edebildiğini bildiriyor. Deneyimi daha sefalı hale getirmek için oyunları modlamakta bir sakınca yok. Gelgelelim diğer oyuncuların deneyimine zarar verildiğinde, vukuat rahatsızlık vermekten de öte bir suça dönüşüyor.

Rockstar, GTA Online'daki hile meselelerini denetim altına almak için büyük bir uğraş harcıyor, fakat bu kadar kısa vadede oyuncu akınına uğraması işleri daha da güç hale getiriyor. Geliştiricinin oyuncu topluluğunu sağlıklı tutması için gerekli tedbirleri alması bekleniyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.