Makalecin - Güncel Blog Yazıları

GTA Online ve Red Dead Online, Erişime Kapatıldı

0 16

Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis bölgesinde George Floyd isimli vatandaşın bir polis tarafından öldürülmesi üzerine başlayan hadiseler sürat kesmeden devam ediyor. ABD vatandaşlarının devlet çapında başlattığı ırkçılık tersi protesto fiilleri, şu an yerkürenin farklı memleketlerine de sıçramış durumda. Herkesçe bilinen büyük şirketler de hadiseye sessiz kalmayarak yansılarını çeşitli biçimlerde gösteriyor.

Bugün bahsi geçen büyük isimler arasına Rockstar Games de katıldı. Dünyaca ünlü iki oyun olan GTA Online ve Red Dead Online’ın sunucuları, yayıncı firma tarafından süreksiz olarak kapatıldı. Medya oyun sanayisinin parmakla gösterilen şirketlerinin verdiği tepkinin yıllardır süren huzursuzluk ortamına bir reaksiyon olduğu tefsirleri yapıldı. Şirketlerin vukuatın ciddiyetinin anlaşılması için takındıkları tutum, oyuncular tarafından desteklendi.

Rockstar Games bir açıklama yaptı:

Ölenlerin anısına hürmetten dolayı oyunlarda durdurulma kararı alındığı Rockstar Games tarafından resmi Twitter hesabından duyuruldu. Şirket, bugün kelam konusu oyunlar olan Grand Theft Auto Online ve Red Dead Online’ın 2 saatliğine (21.00-23.00) erişime kapatılacağını söyledi. Rockstar Games, başkaca kullanıcıları ırklar arası adaleti ve siyahi vatandaşların sahip olduğu işletmeleri destekleyen kuruluşlara bağış yapmaya yönlendirerek kelamlarını noktaladı.

Geçtiğimiz günlerde de Sony, Microsoft, Nintendo, Ubisoft ve Activision üzere şirketler ırkçılık tersi protestoları destekleyen durumlar takınmıştı. Bunların yanında Call of Duty: Çağdaş Warfare’in geliştiricisi olarak tanınan dev şirket Infinity Ward, ırkçılığa varan içerikleri kaldırmak ve hakaret raporlaması sistemlerini geliştirmek için harcadıkları çabayı iki katına çıkaracakları lafını vermişti. Bunlara ek olarak Pokemon Go’nun geliştiricisi Niantic de çeşitli kuruluşlara en az 5 milyon dolarlık bir bağışta bulunacağını tabir etmişti. George Floyd vakası üzerine ırkçılık aksisi protestolar devam ederken ilerleyen günlerde nasıl sonuçlar ortaya çıkacağı herkes tarafından son aşama merakla bekleniyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.