Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hackerlar, 1498 TL Müracaat ile Vatandaşları Gaye Alıyor

0 15

Hayatımızı büyük ölçüde etkileyen koronavirüs salgını, bizleri harikulâde bir sürecin içerisine soktu. Beşerler bir müddettir, gerekmedikçe konutlarından dışarı çıkmıyorlar ve pek çok iş noktası de kepenklerini kapatmış durumda. Bu durumun farkında olan hükümet yetkilileri ise maddi açıdan düşüncesi olan vatandaşlar için çeşitli destek paketleri açıklıyorlar. Görünüşe nazaran devletin vatandaşlar için oluşturduğu destek paketleri, siber korsanlar için de yeni bir dolandırıcılık kapısı oluşturmuş durumda.

Geçmiş devirlerde sizlerle çeşitli siber dolandırıcılık haberleri paylaşmıştık. İfşa olan yollar üzerinde küçük değişiklikler yaparak tekrar önümüze çıkan bilgisayar korsanları, bu kere de geliştirdikleri düzmece bir mobil pratik ile vatandaşları tuzaklarına düşürmeye çalışıyorlar. Sağlık Bakanlığı'na aitmiş üzere görünen bir düzmece mobil pratik, vatandaşlara 1.498 TL'lik devlet desteği verileceğini tez ederek kullanıcıları tuzağına çekiyor.

1498 TL Müracaat Uygulaması'na dikkat!

Daha evvel bilgisayar korsanlarının uydurma e-devlet siteleri üzerinden vatandaşları tuzağa düşürmeye çalıştıklarından bahsetmiştik. Bu defa ise önümüze, “1498 TL Müracaat Uygulaması” isimli bir mobil pratik çıktı. Bilgisayar korsanları, Sağlık Bakanlığı'na ilişkin olduğunu tez ettikleri bu uydurma pratikle vatandaşları ağlarına düşürmeye çalışıyorlar.

Siber güvenlik mütehassısları, 1498 TL Müracaat Pratiği üzere siber dolandırıcılık formüllerinin ziyadesiyle tanınan olduğunu tabir ediyor. Android işletim sistemini etkileyen “Anubis” isimli bir truva atını geliştirdikleri tatbike ekleyen bilgisayar korsanları, böylece tüketicilerin hem bankacılık malumatlarına ulaşmaya çalışıyorlar hem de vatandaşların iki faktörlü kimlik doğrulama sistemlerini boşa çıkarıyorlar.

Bilgisayar korsanlarının geçersiz pratikleri kullanarak vatandaşları dolandırmaya çalışmaları yeni bir şey değil ve modası da kolay kolay geçmeyecek üzere görünüyor. Gelgelelim mahsusen de şu devirlerde tıkladığımız ilişkileri daha çokça denetim edersek ve biraz daha uyanık olursak, bilgisayar korsanlarından kolaylıkla korunabiliriz. Ama en ufak bir dalgınlık, bilgisayar korsanlarına yem olmamıza neden olabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.