Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hackerların Çaldığı Dataları Sattığı Platform Hacklendi

0 28

Dijital çağa giriş yapmamızla birlikte en hassas haberlerimiz bile dikkatsizlik sonucu kolay kolay ele geçirilebilir oldu. O denli ki her geçen gün donelerin ortaya çıkması hakkında yesyeni haberler duymaya devam ediyoruz. Bu haberlerin kimileri ufak tefek olsa da kimileri da büyük medya kuruluşları tarafından bile haber yapılabiliyor.

Pekala bu doneler ortaya çıkınca ne oluyor? Ortaya çıktığını duyduğumuz birçok olgu aslında birtakım insanlar tarafından resmen satılıyor. Üstelik bu satım süreçleri devir zaman herkesin gözü önünde gerçekleşiyor. Bu done satışı platformlarından en bilineniyse WeLeakData.com’du.

Daha evvel ele geçirildiği söylenmişti:

WeLeakData.com, olguları ortaya çıkararak satan ve bu olguları satın almak isteyenler arasında bir aracı olan forum stili bir platformdu. Platform, idaredeki isimler sayesinde hacker öbekleriyle ilişkiye geçiyordu. Üstelik araştırma şirketi Cyble’a nazaran bu platformun başındaki başkanlar, hacker kümeleriyle bir oldukça tanışıktı ve platform da bu sayede bu kadar ünlenmişti.

Lakin Cyble’daki bir ekip, donelerin satılığa çıkarıldığı bu platformun bir formda kendine zarar verdiğini gördü. Öncelikle geçtiğimiz ocak ayında ortaya site çevrimdışı olduğundan ötürü sitenin FBI tarafından denetim altına alındığı tezleri bulunuyordu. Gelgelelim bu argümanın hiçbir yanı doğrulanamamıştı.

Farklı bir sav da bulunuyordu:

Öte yandan WeLeakData üyeleri, araştırmacılara bu türlü bir hadisenin gerçekleşmediğini söyledi. Ama site tekrar çevrimiçi olduğunda yeni bir argüman daha kendini gösterdi. Site, bir farklı üyeye satılmıştı. Bu savla birebir vakitlerde sitenin tıpatıp kopyası olan leaksmarket.com isimli bir site de ortaya çıkmıştı.

Cyble tarafından paylaşılan bir metindeyse WeLeakData’nın özgün done tabanının mutlaka bir biçimde ortaya çıktığı, ya da sitenin sahibinin sitenin ismini değiştirmek istediği söylendi. Lakin paylaşılan metinde 2. olasılığın sitenin tekrar çevrimiçi olmasıyla birlikte ortadan kalktığı belirtildi.

Sitenin data tabanının ele geçirildiği doğrulandı:

İşte bunun sonucunda ortada sadece bir ihtimal kaldı: WeLeakData’nın veri tabanı ele geçirilmişti. Velev geçtiğimiz ay Cyble, dark web üzerinde WeLeakData’nın done tabanını da bulmayı başarmıştı. Böylelikle Cyble’ın kestirimi akıllıca çıktı ve WeLeakData’nın olgu tabanının ele geçirildiği mutlaklık kazandı.

WeLeakData’nın ele geçirilen olgu tabanında platformda bulunan tüm hackerların ferdî haberleri dahi bulunuyordu. Bu malumatlar arasında bu insanların e-posta adresleri, kullanıcı isimleri, şifreleri, kişisel iletileri ve IP adresleri üzere malumatlar yan alıyordu. Tüm bu malumatlar, WeLeakData’da done satanları ele geçirmek için kullanılabilirdi.

WeLeakData’nın done tabanında taraf alan ve ele geçirilen hususî iletiler yukarıdaki formda HTML elementleri arasında görülebiliyordu. Tüm bu hikayelerin akabinde Hackread’e nazaran Europol tarafından son devirlerde gerçekleştirilen tutuklamalar arasında WeLeakData’nın sahibi de bulunuyor olabilirdi. Bu haberse şu an için şimdi mutlaklık kazanmadı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.