Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hansel ve Gretel Masalı Oku – Bir oduncu ve 2 çocuğu…

0 17

Gel vakit, git zaman… Masal oku her zaman…

Devrin birinde, ormanın girişinde bir oduncu ve iki evladı yaşarmış. Bu evlatların ismi Hansel ve Gretel’miş. İki küçük evladın valideleri, onlar bebekken ölmüş. Pederleri tekrar evlenmiş lakin yeni anaları onlardan pek hoşlanmıyormuş. 

Her akşam pederine bu evlatlar bize yük oluyor, onları buradan göndermemiz lazım diye pres yapıyormuş. Bir gün bir plan yapmış ve kocasına da anlatmış. Planını anlatırken Hansel hepsini duymuş. Üvey ana onları ormana götürüp orada bırakmayı planladığı için Hansel bahçeden çakıl taşları toplayıp cebine koymuş.

Sonraki gün pederleri ve anaları onları ormanın derinliklerine kadar götürüp, geri geleceklerini söylemişler. Planları onları orada bırakıp onlardan kurtulmakmış ancak bir şeyi fark etmemişler. Hansel yol boyunca cebine doldurduğu çakıl taşlarını yola dizmiş. O taşları izleyerek konuta geri dönmüşler.

Pederleri onları görünce çok sevinmiş zira onları orada bıraktığı için çok üzgünmüş. Üvey anaları ise bu duruma hiç sevinmemiş.

Üvey valideleri bu sefer gece uyurlarken kapılarını kilitlemiş. Hansel çakıl taşı toplayamamış. Sabah haneden çıkarken pederinin ona verdiği ekmeği yememiş ve yol boyunca kırıntıları alana bırakmış. Bir şeyi fark edememiş ama… Kırıntıları kuşlar yemiş ve geri dönüş yolu yok olmuş.

Ana ve pederleri geri geleceğiz deyip tekrar yok olmuşlar. Hansel ve Gretel ormanda birkaç gün aç gezmişler. Tam yemek bulmaktan umudu kestiklerinde onlarına çikolata ve kurabiyeden yapılmış bir hane çıkmış. Çabucak haneden birer kesim yemişler.

O sırada konutun içinden yaşlı bir bayan çıkmış. Onları içeri çağırıp onlara bir güruh yemek vermiş. Meskenin içi dışı üzere süslü değil bilakis çok müthişmiş. Demir kapının gerisinde ise bir güruh altın varmış.

Yaşlı hatun aslında bir cadıymış ve planı bu iki evladı besleyip yemekmiş. Hansel’in altınları gördüğünü görünce de onu bir kafese kapatmış. Gretel’e de çetinle yemek pişirtip Hansel’e vermesini söylemiş. 

Hansel ona verilen yemekleri kafesin yan tarafına döküyormuş ve böylelikle kilo almıyormuş. Birkaç gün sonra olan biteni fark eden cadı, Hansel’i zayıf haliyle yemeğe karar vermiş ve Gretel’e fırını yakmasını söylemiş.

Gretel fırını yakmış fakat bir planı varmış. Cadıyı çağırıp fırının ısınmadığını söylemiş. Cadı fırına sahih eğilince de onu iterek fırının kapağını kapatmış. Cadıdan kurtulunca Hansel’i kafesten çıkarmış.

Hansel ve Gretel, cadının altınlarını da alarak haneden kaçmışlar. O kadar süratli koşmuşlar ki fark etmeden konutlarına varmışlar. Konuta vardıklarında babalarını kapının önünde ağlarken bulmuşlar.

Pederleri onları görünce çok sevinmiş ve üvey validelerinin gittiğini söylemiş. Hansel ve Gretel olanları anlatıp altınları pederlerine vermişler.

Artık yoksul olmayan ormancı ve evlatlar çok keyifli ve neşeli hayat yaşamışlar.

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.