Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Harici Disk mi Yoksa Bulut mu Daha Avantajlı?

0 21

Bilgisayarlarımızda duran kimi belgeleri gerek taraf açmak gerek diğer bir bilgisayara taşımak için birtakım depolama formülleri bulunuyor. Bunlardan biri harici disk, gayrısı ise bulut depolama tekniği. Kullanıcıların aklında ise velev istemez bunların hangisinin daha avantajlı olduğu sorusu canlanıyor.

Biz de sizler için bu soruyu cevaplamaya karar verdik. Bunu yaparken harici disk ve bulut depolamayı güvenlik ve bunun üzere çeşitli alt başlıklar ile açıklayacak ve sizleri detaylı bir formda bilgilendireceğiz. Dilerseniz lafı daha ziyade uzatmadan başlayalım.

Harici disk vs bulut depolama: Hangisi daha inançlı?

Belgelerinizi bir bölgede depolamadan evvel aklınıza gelen birinci husus güvenlik bahsidir. Harici disk kullandığınızda belgelerin güvenliğinden siz sorumlu olursunuz ve internet yoluyla bu diskteki evraklara erişmek çok detaylı bir bed hedefli yazılım olmadan pek de mümkün değildir. Lakin şayet kalabalık bir ortamdaysanız ve bilgisayar çantanız birileri tarafından çalındıysa harici diskteki belgelerinize elveda diyebilirsiniz.

Bulut depolama sisteminde ise mahallî tehditlere karşı korunmuş olursunuz. Bilgisayarınızın gayrı biri tarafından ele geçirilmesi durumunda belgeleriniz bulut depolama platformunda olduğu için erişilmesi pek de mümkün olmayacaktır. Lakin bu türlü bir senaryoda da internet korsanlarının avı olabilirsiniz. Sonuçta bu ortam sanıldığı kadar inançlı değil. Kullandığımız şifreler de asla ancak asla kestirim edilemez şifreler değiller.

Sorumuzun karşılığına gelecek olursak; bulut depolama servisleri daha inançlıdır. İnternet hiç de sağlam bir ortam değil ama son vakitlerde bulut depolama servisleri, belgelerinizi şifreleyen yeni sistemler kurdular. Bu sistemlerin hedefi, belgeler yüklendiği andan itibaren sizden gayrı kimsenin bu belgeleri okuyamaması. Hasebiyle makûs hedefli bir kişinin evraklarınıza erişmesi için öncelikle bulut depolama servisinin herkese hususî olarak dağıttığı şifrelemeyi geçmesi gerekiyor.

Evraklara her alanda ulaşmak mı yoksa her vakit ulaşmak mı?

Bu soru size biraz garip gelebilir lakin bunu düzeltmek için sizlere detaylı bir açıklama yapacağız. Belgelere her noktada ulaşmak derken kastettiğimiz şey aslında ferdî bilgisayarınızdan farklı bir bilgisayarı açtığınızda evraklara erişim sağlayabilmek. Yani bu da farklı bir mekanda farklı bir bilgisayarı kullanırken interneti ve bulut depolama servislerini kullanarak evraklarınıza her yanda erişebileceğiniz mealine geliyor.

Evraklara her vakit ulaşmayı ise şu biçimde örneklendirebiliriz: Diyelim ki bir diğerinin konutuna gittiniz. Zatî bilgisayarınızı yanına almadınız gelgelelim gittiğiniz hanede bir dizüstü bilgisayar bulunuyor. Ne yazık ki konuttaki internet bir sebepten ötürü kesik ve internete erişim sağlayamıyorsunuz. İşte burada da harici disk kıymetli bir rol taşıyor. Çünkü elektriğin yahut internetin erişilemez olduğu bir durumda evraklarınıza erişmenin tek yolu harici disk.

Hasebiyle bu hususta avantaj büsbütün sizin hayat biçiminize nazaran şekilleniyor. Şayet sık sık gezen ve yanınızda bir harici disk taşımayı sorun etmeyen biriyseniz, internet kesintisi üzere senaryolara hazırlıklı olabilirsiniz. Lakin harici diskinizi taşımayı sevmiyorsanız yahut daima unutuyorsanız, evraklarınıza erişmek için bulut depolama servisleri sizin için daha münâsib olacaktır.

Hangisi daha yeterli fiyat performans nispetine sahip?

Elbette işimizi kolaylaştıracak bir cihaz yahut bir servise yatırım yaparken gereksiz yana ziyade para vermek istemeyiz. Münasebetiyle verdiğimiz paranın karşılığını alabilmek birden fazla mevzuda öncelikli bir konuma sahiptir. Bunun için sizlere harici disk ve bulut depolama servislerinin hangisinin fiyatına nazaran daha uygun performans verdiğini açıklayacağız.

500 GB yahut 1 TB depolama meydanına sahip bir harici disk çok makul fiyatlara satın alınabilir. Harici disklerin en büyük avantajlarından birisi de evraklarınızı süratli bir biçimde öbür bir cihaza aktarabilmenizdir. Lakin ne yazık ki satın aldığınız harici diskteki belgeler bir formda kaybolursa yahut silinirse, bu evrakları garanti kapsamında geri getirmeniz genellikle mümkün değildir ve farklı yollar izlemeniz gerekir.

Bulut depolama servisleri ise aylık ödeme sistemine sahip olduğu için daha pahalı üzere gözükebilir. Bu servislerin dezavantajı, belgeleri internet üzerinden yüklediğiniz için harici diske orantıyla daha yavaş yükleme suratına sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra bulut depolama servislerinde kaybolan yahut yanlışlıkla silinen evrakları geri getirme talihiniz bulunmakta. Binaenaleyh verdiğiniz paraya en âlâ karşılık veren servis, bulut depolama servisi.

Hangisi daha dayanıklı?

Güvenilirlik yahut sürat üzere hususların yanı sıra dayanıklılık da nispeten kıymetli bir mevzu. Bilhassa değerli belgelerinizi sakladığınız bir depolama servisinin bir anda elinizden kayıp gitmesi ve kurtulamayacak olması canınızı ziyadesiyle yakabilir. Binaenaleyh bulut depolama servisleri ile harici diskleri bu yerde da kıyaslamak gerekiyor.

Öncelikle harici disk ile başlayalım. Harici diskler fiziki cihazlar olduğu için kaybolma, bozulma ve etkisiz hale gelme ihtimalleri çok daha ziyadedir. Şayet kullanıcı tarafından düzgün bir formda kullanılmazsa yahut rastgele bir dikkatsizlik sonucu bir zarar gelirse harici disk kullanılamaz hale gelebilir. Birebir durum rastgele bir elektrik meselesi yahut kırılma üzere senaryolarda da muteberdir. Bu aşamadan sonra şayet garantisi varsa ve şanslıysanız üretici size yeni bir harici disk sağlayabilir lakin eski belgelerinizi geri getirmez.

Bulut depolama servisleri ise çevrimiçi ortamda bulunduğu için bir anda ortadan kalkması laf konusu değildir. Fiziki cihazlar olmadığı için bozulma üzere durumların olma ihtimali çok düşüktür. Bu türlü bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise bulut depolama servisini sunan şirket muhtemelen evraklarınızı sizin için saklamaya devam edecektir. Şayet bu servis bir formda kapanırsa, şirket üyelerini evvelce uyaracaktır. Bu da evraklarınızın kaybolmayacağı mealine geldiği için bulut depolama servislerinin daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim asıl sorumuza: Harici disk mi yoksa bulut depolama mı daha avantajlı?

Bu soru aslında kişinin gereksinimleri doğrultusunda farklı yanıtlara sahip olabilecek bir soru olsa da, genele hitap eden bulut depolama servislerinin daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. Bunun bu türlü olmasında ise kimi kilit etkenler büyük rol oynuyor. Harici disklerde olmayan lakin bulut depolama servislerinin çok makul fiyata sunduğu özellikler de bu etkenlere dahil.

Harici diskler, şayet bed bir internet suratına sahipseniz bulut depolamaya nazaran çok daha süratli bir biçimde işinizi halletmenizi sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra bulut depolamanın ne kadar inançlı olduğuna dair kimi yargılar da sizi harici diske yöneltebilir. Fakat son vakitlerde bu sorunun da büyük nispette çözülmesiyle bulut depolama servisleri harici disklere adeta fark atıyor.

Git gide ucuzlaşarak daha çokça imkân sunmaya başlayan bulut depolama servisleri, her sene daha da erişilebilir hale geliyor. Bunun yanı sıra harici disklerde silinen belgeleri geri getirmek hiç kolay değil. Bulut depolama servislerinde makul fiyatlarda alabileceğiniz aboneliklerle bu özelliğe anında sahip oluyorsunuz. Münasebetiyle fiyat performansı, güvenlik tedbirleri ve elbette belgeleri geri getirebilme üzere değerli özellikleri nedeniyle bulut depolama bizce bu müsabakanın kazananı oluyor.

Harici disk mi yoksa bulut depolama mı daha avantajlı sorusuna güvenlik, sürat ve kullanışlılık üzere alt başlıklarla karşılık verdiğimiz metnimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Webtekno ailesi olarak sizin hangi depolama usulünü tercih ettiğinizi icmaller kısmında görmek isteriz, binaenaleyh fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Bu ve bunun üzere metinlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.