Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hideo Kojima’nın Kaygı Oyunu P.T., Half-Life: Alyx Modu Oldu

0 18

Kojima Productions tarafından geliştirilen ve 2014 yılında piyasaya sürülen bir numara şahıs ruhsal dehşet oyunu P.T., geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen VR oyunu Half-Life: Alyx'te tekrardan geliştirildi. AmbientDruth isimli bir geliştirici tarafından Half-Life: Alyx’e eklenen mod, yepyeni oyuna olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Hideo Kojima’nın Konami çatısı altında geliştirmeye başladığı Silent Hill’in oynanabilir fragmanı P.T., bir periyotlar nispeten konuşulmuştu. Oyun o kadar feciydi ki geliştirici Hideo Kojima, bir röportajında korktuğu için oyunu bitiremediğini dahi açıklamıştı. Bu kısa oyun bir devirler epey tanınan olsa da Konami ile Kojima arasında yaşanan sorunlardan ötürü prodüksiyonundan vazgeçilmişti.

P.T. nasıl bir oyun?

Perili bir meskenin içerisinde uyandığımız bu oyunda, doğaüstü kimi hadiselere tanıklık ediyoruz. P.T., Silent Hill oyunlarındaki üçüncü şahıs perspektifinin tersine ekranımızı merkez alan 1. şahıs bakış açısına sahip. Bu da mütemadi birbirini tekrar eden sonsuz koridorlar döngüsüne çok daha şiddetli bir hava katıyor.

Sırf yürüme ve yakınlaştırma süreçlerini yapabildiğimiz oyunda asıl hedefimiz korkutucu vukuatları araştırmak ve şifreli bulmacaları çözmek. Böylelikle bir döngüyü muvaffakiyetle tamamlayıp gayrı koridorların sırrını çözmeye hak kazanıyoruz. Elbette, tüm bunları yaparken Lisa ismindeki hayaletin daima oyuncularını rahatsız ettiğini ve oyuncuyu yakaladığı anda birinci döngüye geri göndereceğini unutmamak gerekiyor.

Anlatıldığı hengam kulağa pek şiddetli gelmemiş olabilir ama P.T.’nin yaratıcısı Hideo Kojima, P.T.’nin demosunu çok korktuğu için mütemadi yarım bıraktığını ve bir türlü bitiremediğini söylüyor. P.T.’nin demosu bile gereğince korkunçken oyunun bir VR oyunu olan Half-Life: Alyx’e eklenmesi işleri yeterlice fecî bir duruma çeviriyor. Metnimizi sonlandırmadan evvel Half-Life: Alyx’in P.T. moduna ilişkin oynanış görüntüsünü derhal aşağıdan izleyebileceğinizi belirtelim.

Half-Life: Alyx – P.T.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.