Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hindistan’da Bir Şirketten COVID-19 Teşhisi İçin Bileklik

0 22

Tüm yerkürede panik yaratmayı sürdüren yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) ile savaş kapsamında yeni teknolojik gelişmeler de yaşanıyor. Hindistan'daki bir şirket olan GOQii, yerkürenin birinci vücut sıcaklığını ölçebilen sensörlere sahip bilekliğini tanıttı. Bilindiği üzere ateş, COVID-19'un en bilinen semptomlarından bir tanesi. Sensörlü bilekliğin COVID-19'un erken teşhisi için bir epey yararlı olacağı düşünülüyor.

GOQii Vital 3.0 ismi verilen yeni bileklik, vücut sıcaklığının yanı sıra kalp atış suratı, kan basıncı ve uyku üzere temel yaşamsal faaliyetlerimizi de takip edecek. Bunların yanı sıra adım ve kalori hesabı da yapabilecek. GOQii, Hindistan'da testten evvel erken biçimde COVID-19'u tespit etme hedefiyle klinik testler yapmak için Alman sağlık teknolojileri şirketi Thryve ile iş birliği yaptı. 

Yeni bilekliğin özellikleri

GOQii Vital 3.0, hem entegre sıcaklık göstergesine hem de iki yoldan sıcaklık izleyen termal sensöre sahip. Bu iki yoldan biri devamlı olarak yapılan sıcaklık takibiyken diğeri kullanıcının isteğine nazaran denetim edebildiği özellik. Sıcaklık ölçümünün aralığı 77 Fahrenhayt (25 aşama) ila 113 Fahrenhayt (45 nokta) arasında değişiyor ve sıcaklık sırf artı ya da eksi 0,3 Fahrenhayt sapmayla tespit edilebiliyor.

Yerküre çapında, COVID-19'la uğraş kapsamında erken teşhis ve illetin denetimi büyük bir ehemmiyet kazanmış durumda. Bu kapsamda giyilebilir teknolojilerin değeri gitgide artıyor. Yakın hengamda ABD ordusu, bu tip bir cihazın geliştirilmesi için teknoloji şirketlerine davet yapmıştı. GOQii şirketi de GOQii Vital 3 hakkındaki ayrıntıları, ABD Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kuruluşlardan Medical Technology Enterprise Consortium'la paylaştı ve artık geri bildirim bekliyor. 

GOQii, COVID-19'la uğraş kapsamında Mumbai polisine 1000 adet GOQii Vital 3.0 bağışında bulundu. Mumbai polis teşkilatı, kendi çalışanının sağlığını GOQii Preventive Health Platform (GOQii Esirgeyici Sağlık Platformu) ile uzaktan takip edebilen birinci kuruluş olacak. GOQii'nin partneri Alman Thryve, Alman sağlık yetkilileriyle de işbirliği yaparak COVID-19 tespiti için giyilebilir cihazlardan gelen olgular üzerinde çalışıyor. GOQii Vital 3.0, yakın devranda Amazon ve Flipkart üzere çevrimiçi alışveriş sitelerinden sipariş edilebilecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.