Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Hint Facebook Kullanıcıları Hesaplarını Kilitleyebilecek

0 10

Hindistan'da çevrimiçi troller ve tacizciler bir epey yaygın ve toplumsal medyada mahsusen bayanlara yönelik faaliyetlerine devam ediyorlar. Facebook, Hint kullanıcıların kendilerini çevrimiçi trollerden koruyabilmeleri için yeni bir özelliği pratiğe soktu. Facebook kullanıcılarının profillerini gizlemeye yarayan bu münhasıran birlikte çevrimiçi tacizlere karşı bir himaye sağlanması hedefleniyor.

Yeni özellik devreye sokulduğu devir profil kilitleniyor ve her şey gizleniyor. Böylelikle fotoğraflar ve durum güncellemeleri sırf kullanıcının arkadaşları tarafından görülebilir hale geliyor. Bu münhasıran birlikte çevrimiçi trollerin kullanıcıların profillerinden uzak tutulması ve tanımadığınız bireylerin sizin fotoğraf ya da medyalarınızı indirmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bahis hakkında açıklama yapan Facebook Hindistan'ın kamu siyaseti yöneticisi Ankhi Das da mahsusen hatun Facebook kullanıcılarının maruz kaldığı çevrimiçi tacizlerden haberdar olduklarını ve yeni münhasıran kullanıcılara daha ziyade denetim, saklılık ve güvenlik sağlayacaklarına dikkat çekti.

Yeni özellik şimdilik Hindistan'da uygulanacak

Profil kilitleme özelliği ay anda birden ziyade kapalılık ayarını uyguluyor ve Facebook'ta arkadaşınız olmayan kimselerin sizin profil fotoğraflarınızı açmasını, gayri fotoğraf ve görüntülerinizi görmesini ve velev vakit tünelinizde paylaştığınız durum güncellemelerinizi görmesini de engelliyor. Yeni özellik, Hindistan'daki kullanıcılara aşama aşama açılacak ve Facebook mobil pratiğiyle devreye sokulabilecek. Birtakım haberlere nazaran ekran kilitleme özelliği Bangladeş'te de tasarrufa sokuldu.

Hindistan'da çevrimiçi trollük ve taciz bir epey yaygın ve çoğunlukla cezasız kalan aksiyonlar. İnternet üzerinden yapılan tacizler, tecavüz tehditleri ve vesair makûs niyetli fiiller polise şikayet edilse de güvenlik güçlerinin bu tip şikayetleri sürece koyma konusunda gönülsüz davrandıkları belirtiliyor. Buna münasebet olaraksa, bu tip tacizlerde bulunan kişilerin internet üzerinden takip edilerek bulunmasının güç olması gösteriliyor.

Saf ki bu hareketlerin genelde cezasız kalması, aslında etkisiz oldukları mealine gelmiyor. 2014 yılında 17 yaşındak Hint bir kız, arkadaşlarının Facebook'ta kendisi ismine düzmece hesap açmaları, fotoğraflarını değiştirerek koymaları ve telefon numarasını 'arkadaş arıyorum' notuyla paylaşmaları üzerine altı sahifelik bir intihar notu bırakarak hayatına son vermişti. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.