Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Huawei, 5G İçin CC EAL4+ Güvenlik Sertifikasını Aldı

0 15

İspanya'nın sertifika otoritesi CCN, İspanya BT Güvenlik Kıymetlendirme ve Sertifikasyon Programı kararları kapsamında bedellendirilen 'Huawei 5900 serisi 5G gNodeB' yazılımına 20 Mayıs 2020'de CC EAL4+ güvenlik sertifikasını resmi olarak verdi.

Huawei; CC ve FIPS gibi memleketler arası kabul görmüş siber güvenlik sertifika standartları aracılığıyla 5G eserlerini kapsayan siber güvenlik tasalarını gidermeye çalışıyor. CCN'den CC EAL4+ sertifikası almak, 5G yazılımına duyulan inancının ziyadesiyle artmasına neden olacaktır ancak birtakım kesitler, bu sertifikanın Trump idaresinin Huawei'ye olan güvensizliğini ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini düşünüyor.

Huawei’yle uzun vadedir dertler yaşayan ABD, son olarak ABD kaynaklı yarı iletken ekipmanlarının Huawei’ye satılmasını yasakladı. Bu durum TSMC başta olmak üzere pek çok firmaya zarar verebilir. ABD, geçtiğimiz gün 'ABD yazılım ve teknolojilerin ürünü' olan yarı iletken modüllerin Huawei’ye teminini engelleyen bir karar aldığını da duyurdu.

Alınan yeni karar, başlangıçta Huawei için çok bed bir hikayeymiş üzere gözükse de aslında bunun tesirleri en az Huawei kadar yurt dışı kaynaklı ABD’li şirketlere de olumsuzluk olarak yansıyacak. Yeni karara nazaran Ticaret Bakanlığı tarafından verilen müsaade olmadan ABD eserini kullanan şirketler Huawei’ye yonga gönderemeyecek. Bu durum en fazla dünyanın en büyük yonga üreticisi TSMC’yi etkileyecek.

CC EAL4+ sertifikası nedir?

CC (Common Criteria) sertifikası, bir eserin yahut platformun güvenliğinin değerlendirilmesinde milletlerarası bir standarttır. EAL1 / EAL7 arası olmak üzere yedi garanti seviyesi bulunmaktadır. CC EAL4+ sertifikası alan Huawei 5900 serisi 5G gNodeB yazılımı, kaynak kodunun CCN tarafından teminat altına alınması için 'yöntemlere dayalı tasarlanmış, test edilmiş ve denetlenmiş' olduğu manasına geliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.