Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Huawei Mate 40, 5nm Kirin 1000 İşlemcisiyle Gelebilir

0 16

Huawei'nin Mate serisi yeni amiral gemisi akıllı telefonunu eylül ayında tanıtması bekleniyor. Huawei Mate 40'ın şimdiye kadar HiSilicon Kirin 1020 yonga setiyle geleceği öngörülüyordu. Ancak ortaya çıkan yeni bir söylenti, cihazın 5nm üretim sürecine dayanan Kirin 1000 işlemcisine sahip olacağını öne sürüyor.

Twitter'da isabetli sızıntılarıyla öne çıkan Teme isimli kullanıcı, yaklaşan Huawei Mate 40 serisinin TSMC tarafından üretilecek Kirin 1000 yonga setini barındıracağını öne sürdü.

ABD'nin ticari yaptırımlarını sıkılaştırmasının ardından yarı iletken üreticisi TSMC, Huawei'nin yeni yonga siparişlerini reddetmişti. Ancak Huawei, 5 nm yongaları yeni yaptırımlar uygulanmadan evvel sipariş etti. Dolayısı ile Çinli teknoloji devi, Mate 40 için TSMC tarafından üretilen yongaları tedarik edebilecek ama sonraki modellerin akıbeti belirsizliğini koruyor.

Son raporlar TSMC'nin 7 nm siparişlerinin dolu olduğunu ve Huawei'nin yalnızca 5 nm ve 12 nm yongaları alabileceği gösteriyor. Çinli şirketin en büyük tedarik sorunu 7 nm yongalarda olacak üzere görünüyor. Kirin 990 ve Kirin 980 yonga setlerinde kullanılan mimari için yeterli yonga tedarik edemeyecek olan Huawei, önümüzdeki süreçte ciddi düşünceler yaşayabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.