Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Huawei Mate 40’ın Yongalarını TSMC’den Tedarik Edecek

0 21

ABD’nin Huawei’ye uyguladığı ambargo, Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC için de meşakkat yaratıyordu. Huawei için 5 nm yonga üretimi konusunda itilafa varan şirket, önümüzdeki süreçte bu yongaları Çinli akıllı telefon devine gönderebilir. ABD’nin ambargoları nedeniyle Huawei’nin tedarik zincirinde birtakım aksaklıklar yaşaması bekleniyor. 120 gün daha yonga satın alımlarına müsaade veren karar, Tayvanlı şirketin gelirini de değerli ölçüde düşürecek. 

TSMC’nin Apple’dan sonra 2. büyük müşterisi olan Huawei, bu sene Kirin 1020 yonga setleri için TSMC’den alacağı yongaları tedarik edebilecek. Huawei, ABD’nin yeni yasası yürürlüğe girmeden TSMC’den 700 milyon dolarlık sipariş alabilecek. Evvelki raporlara nazaran bu sipariş 7 nm ve 5 nm yongalardan oluşacak. Bununla birlikte, son raporlara nazaran TSMC’nin 7 nm siparişleri hâlihazırda dolu olduğu için Huawei’nin 5 nm ve 12 nm yongaları alabileceği düşünülüyor. 

Huawei Mate 40’ların yongası TSMC’den tedarik edilebilir

Ortaya çıkan raporlara baktığımızda, Huawei yeni amiral gemisi Mate 40 serisi için TSMC’den yonga almaya devam edecek üzere görünüyor. Mate 40’larda konum alacağı düşünülen Kirin 1020 yonga setleri, birinci aşamada meselesiz bir formda çıkmaya devam edebilir, ama yasak geldikten sonra ne olacak şimdi bilinmiyor. 

7 nm mimarili yonga setleri riske girebilir

Huawei’nin en büyük sorun yaşayacağı tedarik sorunu ise 7 nm yongalarda olacak. Hâlihazırda Kirin 990 ve Kirin 980 yonga setlerinde kullanılan mimari için 120 günlük süreçte yerinde yonga tedarik edemeyecek Huawei, önümüzdeki süreçte bu bahiste önemli meşakkatler yaşayabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.