Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Huawei’den Google Aramalara Alternatif Petal Search

0 21

Geçtiğimiz yılın sonlarında ABD, başta Huawei olmak üzere pek çok Çinli firmaya sert yaptırımlar uygulamıştı. Casusluk ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturmakla suçlanan Huawei’nin Amerikan firmaları ile çalışması da engellenmişti.

Bunun sonucu olarak yeni Huawei cihazların Android işletim sistemine ve Google hizmetlerine erişemeyeceği söz edilmişti. Bunun sonucu olarak da Huawei, kendi alternatif eserlerini geliştirmeye yönelmişti.

Huawei’den yeni arama motoru

Huawei, Google aramalara alternatif olarak kendi arama motorunu geliştirdi. Petal Search ismi verilen arama motoru artık AppGallery pratiği üzerinden indirilebiliyor. Petal Search kullanıcıları yalnızca arama yapmakla kalmayıp haberleri görebiliyor, hava durumunu inceleyebiliyor, müzik dinleyebiliyor ve farklı özelliklere de erişebiliyor. Kitap dinlemek, medya izlemek, rezervasyon yapmak üzere süreçler bu arama motorundan gerçekleştirilebiliyor.

Çinli teknoloji devi bu hizmeti bir yıldan uzun bir müddettir geliştiriyordu. Test sürecinde hizmetin ismi Huawei Search olarak kullanılıyordu. Sistemin genel testleri ise Şubat 2020’de başlamıştı. Arama motorunun artık stabil bir versiyonu Huawei’nin çevrimiçi mağazasında yayınlandı.

Tatbik indirmek kolaylaşıyor

Yeni platform sayesinde Petal Search kullanarak üçüncü parti üreticilere ilişkin olan tatbikleri bulmak ve sonrasında da APK’ları indirmek epeyce kolay hale geldi. Huawei’nin çevrimiçi mağazası AppGallery’de bulunan rastgele bir uygulamayı arama motorundan indirmek mümkün oluyor. 

Tatbikin AppGallery’de olmaması durumunda ise arama motoru bireyleri APKPure üzere alternatiflere yönlendiriyor. AppGallery’nin kendi kısıtlamaları elbette var ve örneğin Facebook, Instagram üzere tanınan Amerikan hizmetlerine erişimi de yok.

Petal Search pratiği AppGallery’de çeşitli hizmetlerin mekan aldığı bir kategoride önümüze çıkıyor. Yeni tatbik ve sahip olduğu özellikler, en azından başlangıç aşaması için bütün devletlere açık olmayabilir

Geçtiğimiz aylarda Google’ın yaptığı Huawei ile çalışmaya devam davetine ABD Hükümeti kulak asmamıştı. Huawei, adım adım da olsa Google’ın boşluğunu kendi sahip olduğu özellikleri kullanarak kapatmaya yönelmiş üzere gözüküyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.