Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Huawei’den Google’sız Telefonlarına Temas Takibi Pratiği

0 9

Türkiye dahil yerküredeki pek çok memleket, yeni tip koronavirüs salgını COVID-19’u denetim altına alabilmek için kendi temas takibi pratiklerini geliştirdi. Devletimizde tasarrufa sunulan Hayat Meskene Sığar pratiği da bunlardan biri. Salgın hala devam ettiği için önümüzdeki günlerde bu stil yeni yazılımlar görmeye devam edebiliriz. 

Daha evvel bildirdiğimiz üzere, Apple ve Google da sağlık kuruluşlarıyla koronavirüs salgınının yayılmasını azaltmasına ve denetim altına alınmasına yardımcı olmak maksadıyla Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini temel alan bir sistem geliştirmek için paydaşlık kurmuşlardı. 

Türkiye dahil pek çok memleket, salgını denetim altına alabilmek için kendi temas takibi pratiklerini geliştirdi

Apple ve Google, yayınladıkları güncellemelerle hem iPhone hem de Android kullanıcılarına bu hizmeti vermeye başladı. Ama soru(n) şu: ABD yasakları nedeniyle Google ile bağı kesilen Huawei cihazları ne olacak? Birçok modelde hala Google Mobil Servisleri var, ama Çinli markanın yeni çıkardığı telefonlar Google’ın pratiklerinden ve hizmetlerinden faydalanamıyor.

Huawei, bu probleme bir tahlil olarak Google servislerini kullanmayan modelleri için HMS Core Contact Shield isminde yeni bir COVID-19 temas takibi pratiği yayınladı. Kullanıcı saklılığı ve güvenliğini merkezine alan yazılım, her cihazın etrafındaki cihazlara anlık olarak değişen kimlik numaraları gönderiyor. Şayet kullanıcılar, bir COVID-19 hastası ile temas ederse, otomatik olarak bilgilendiriliyorlar. Bluetooth Low Energy (BLE), bu mealde gayri temas takibi pratikleri ile misal yaklaşımı benimsiyor.

Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisini temel alan HMS Core, başka temas takibi pratikleri ile misal bir yaklaşıma sahip

Bununla birlikte HMS Core Contact Shield ismindeki pratik, COVID-19 hastası bireylerin sağlık olgularına erişebilmek için kişinin onayına muhtaçlık duyuyor. Huawei, pandemi sona erdiğinde pratiğin otomatik olarak kaldırılacağını açıkladı. Kullanıcıların kimlik haberleri, adresleri, telefon numaraları, e-posta adresleri yahut konum geçmişleri üzere hassas malumatlarının saklanıp saklanmayacağı ise zahir değil.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.