Makalecin - Güncel Blog Yazıları

IBM, Apple Cihazlar İçin Güvenlik Aracı Yayınladı

0 18

İnternette dolaşırken başımıza gelmesini isteyeceğimiz en son şeylerden biri de hassas malumatlarımızın berbat niyetli hackerların eline geçmesi. Haberlerimizin güvenliğini ön planda tutmak maksadıyla birtakım pratiklere başvurabiliyoruz ama onlar da bazen bizleri yarı yolda bırakabiliyor. Şayet sizler de güvenliği sağlamanın daha kolay bir yolu olsaydı diyorsanız, IBM'den sizleri sevindirecek haber gelmiş olabilir.

Telefonunuzu ve bilgisayarınızı kullanırken bile datalarınızı şifreleyen bir araç, IBM tarafından geliştirildi. Eskiye nazaran çok daha inançlı bir tasarruf sunan bu araç, şimdilik yalnızca iOS ve macOS platformları için yayınlandı. GitHub üzerinden ulaşabileceğiniz aracın Android ve Linux sürümü şimdi hazır değil lakin 'birkaç hafta' içerisinde sunulması bekleniyor.

Araç, homomorfik şifreleme kullanılmasını kolaylaştırıyor:

Aracı biraz daha yakından incelemek gerekirse, IBM'nin bu yeni yazılımı güvenliği bir üst noktaya taşımak ismine homomorfik şifreleme tekniğinin tasarrufunu kolaylaştırıyor. Araç, homomorfik şifreleme sayesinde finansal ve medikal doneler gibi normal kaideler altında şifresinin çözülmesi gereken hassas haberleri daha korunaklı bir hâle getiriyor, ve bu sayede bahsedilen haberlere ulaşmak isteyen hackerların daha çokça devir harcaması gerekiyor.

Tatbik şu anlık her ne kadar kullanışlı gözükse de, IBM bunun “mükemmel ve final sürümü” olmadığının ve her vakit yararlı olamayacağının altını çizdi, ama tekrar de süreksiz şifre çözme sürecinin bile güvenliği tehdit ettiği durumlarda güvenliği daha güçlü kılacak kadar ehliyetli bir durumda olduğu gözüküyor. 

Daha evvel de belirttiğimiz üzere, bu araçtan şu anda yalnızca Apple kullanıcıları yararlanabiliyor. Birkaç hafta sonrası için tarih verilen Android ve Linux kullanıcılarının şimdilik tek çaresiyse beklemek üzere gözüküyor. Araç bu platformlar için de kullanılabilir hâle geldiği devir sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Aracın kullanıldığı o imgeler:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.