Makalecin - Güncel Blog Yazıları

İki Facebook Çalışanı, Zuckerberg’e Reaksiyon Olarak İstifa Etti

0 9

Yerkürenin en büyük toplumsal medya platformu olan Facebook, büyük bir buhranla karşı zıdda. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’ün, George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesi ile başlayan protestolar hakkında kışkırtıcı paylaşımlarda bulunan ABD Lideri Donald Trump’a karşı sessiz kalması, hem toplulukta hem de şirket içinde büyük bir tartışmaya yol açtı.

Bildiğiniz üzere Floyd, ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis tarafından gözaltına alınırken ırkçı muamele nedeniyle hayatını kaybetmişti. Geçtiğimiz gün kamuoyuna yansıyan otopsi raporu, Floyd’un “boynuna yapılan ağırlığa bağlı sebeplerle” nefes alamadığı için ömrünü yitirdiğini resmileştirmişti.

Twitter, Trump’ın mevzuyla ilgili paylaşımlarına ikaz etiketi koymaya devam ederken, Facebook şu ana kadar hiçbir aksiyonda bulunmadı. Bu da, kimi çalışanların Zuckerberg’e karşı cephe almasına neden oldu. LinkedIn profiline nazaran Haziran 2019'dan beri Facebook'ta yazılım mühendisi olan Timothy Aveni, hem LinkedIn hem de Facebook'tan yaptığı paylaşımda, şirketteki hizmetinden istifa ettiğini açıkladı. 

“Facebook'un ABD Başkanı’nın Amerikan halkını radikalleştirmeyi amaçlayan bağnaz bildirilerine karşı hareket etmeyi reddetmesinin gerisinde duramam” diyen Aveni, “Ülkem için korkuyorum ve şirketimin gitgide tehlikeli hale gelen statükoya meydan okumak için hiçbir şey yapmadığını görüyorum” tabirlerini kullandı.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ün Trump'a karşı sessiz kalması, çalışanları tarafından reaksiyonla karşılandı

Aveni, “Zuckerberg, bize her devir şiddet içerikli paylaşımlar önünde kesin çizgilerimiz olacağını söyledi, ama cuma günü bunun bir yalan olduğunu bize gösterdi. Facebook, Trump’ın kışkırtıcı iletilerine karşı harekete geçmemek için bahaneler üretmeye devam edecek” dedi.

Öte yandan Facebook’un siyasetlerine karşı reaksiyon olarak istifa eden tek kişi Aveni değil. Temmuz 2018'den beri çevre medya devinde çalışan Owen Anderson da kişisel Twitter hesabından yaptığı palyşaımda, “Bugün itibarıyla artık bir Facebook çalışanı olmadığımı duyurmaktan gurur duyuyorum” tabirlerini kullandı. Facebook’un kelam konusu istifalar önünde nasıl bir tavır takınacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.