Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Instagram İki Katlı Hikayeler Özelliğini Test Etmeye Başladı

0 18

Yerkürenin en çok kullanılan toplumsal medya platformu Instagram’da, şu sıralar görülmemiş bir özellik test ediliyor. Tatbikin dizaynında da kıymetli değişikliklere sahip olması beklenen bu yeni özellik, sıradanda tek bir şerit halinde mekan alan hikaye akışını çift katlı formda sunuyor. Şu anda test aşamasında olan özellik sayesinde, tek seferde daha ziyade hikayenin ana ekranda listelenmesi sağlanacak. 

Pek çok kullanıcı, çift katlı Hikayeler özelliğinin tatbikte göründüğünü bildirdi. Instagram, bu yeni özelliği “Instagram deneyiminizi düzgünleştirmek için her vakit yeni yollar test ediyoruz” açıklamasıyla doğruladı. Yeni özelliğin çıkış yapıp yapmayacağı ise şimdi kesin değil, test aşamasında istenilen muvaffakiyete ulaşmazsa tahminen de hiç önümüze da çıkmayabilir. Ayrıyeten bu özelliğin tam olarak nasıl işlediği de şimdi bilinmiyor. 

Instagram’ın Hikayeler özelliği nasıl geldi?

Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, 2016 yılında Snapchat’in Hikayeler özelliğini alıp Instagram’a entegre etti. Bir nevi “fikir hırsızlığı” olarak da kabul edebileceğimiz bu aksiyon, buna karşın Instagram’ın tasarruf vadelerinde inanılmaz bir artışa neden oldu. Günümüzde Snapchat eski günlerinden çok uzakken Instagram ise en ziyade kullanılan çevre medya platformu oldu. Elbette bu noktada Zuckerberg’ün Snapchat’ten kopyaladığı Hikayeler özelliğinin tesiri ziyadesiyle büyük.

Aslında Instagram’ın bu özelliği daha uzun müddetten beri geliştirdiği düşünülüyor. Geçtiğimiz aylarda bilakis mühendislik analisti Jane Manchun Wong, Instagram’da Hikayeler’i birden çokça satırda gösteren bir seri art plan kodu tespit etmişti. Wong, bunun dışında Hikayeler arasında süratli geçişi kolaylaştıracak kimi özellikleri de ortaya çıkarmıştı. 

Görünen o ki Facebook, Instagram için birtakım özellikler üzerinde çalışıyor. Bu özellikler ne vakit hayata geçecek şu an için bilinmiyor, lakin önümüzdeki günlerde Instagram’ın Hikayeler özelliğine yeni güncellemeler geldiğine şahit olabiliriz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.