Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Instagram Yukarı Kaydır Özelliği Daha Ziyade Hesaba Gelecek

0 14

Instagram hikayelerinde mahsusen yüksek takipçili sahifelerde bulunan “Yukarı Kaydır” özelliği, artık daha ziyade insan için erişilebilir oldu. ABD merkezli olarak gerçekleşen protestolarda kişilerin habere daha süratli ulaşması için gerçekleştirilen bu yeni karara nazaran, bundan sonra 10.000’den ziyade takipçisi olan doğrulanmış hesapların “Yukarı Kaydır” özelliğine erişebileceği açıklandı. Bu özelliğe herkesin erişmesi için change.org üzerinde de bir imza kampanyası başlatılmıştı.

George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi sonucu ortaya çıkan protestolarda pek çok kişi çevre medyayı anlık haber aracı olarak kullanıyor. Protestolarda anlık olarak kaydedilen imajlar YouTube, Twitter üzere platformlara kaydedilerek daha ziyade beşere aktarılıyor. Kişilerin muhabere yolunun önünü açmak isteyen Instagram da “Yukarı Kaydır” özelliğiyle bireylerin kullanıcılarına anlık irtibatlar sunmasını sağlıyor. 

Yukarı Kaydır özelliği neden herkese sunulmuyor?

Yukarı Kaydır özelliği, genel olarak yüksek takipçili hesaplara verilir. Bu hesaplar, ilişkileri kullanarak paylaşılan haberler, satılan eserler, YouTube’da yayınlanan görüntüler üzere şeyleri paylaşırlar. Bu özellik herkes için paylaşılırsa birtakım şahısların özelliği istenilmeyen niyetli bir formda kullanacağı öngörülebilir. Bu noktada spam ve makûs emelli yazılımlara yol açan temaslar paylaşılabilir. Instagram ise bu dertle karşılaşmamak ismine yüksek takipçili doğrulanmış hesaplarda bu özelliği paylaşıyor. 

Instagram’da bu özelliğe sahip olmayan kullanıcılar ise profilleri üzerinden ilişki veriyorlar. Bu da elbette kişinin o irtibata tıklaması için hikayelerden çıkmasına neden oluyor. Şirket, artık bu adımıyla protestolarda yaşanan vakaların daha süratli bir biçimde paylaşılmasını sağlayacak. İlerleyen günlerde bu bilhassa ilgili değişiklikler olacak mı, daima birlikte göreceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.