Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Instagram’daki Telif Haklarını Mevzu Alan Değişik Dava

0 20

Geçtiğimiz günlerde Newsweek, paylaştığı bir haberde Elliot McGucken isimli bir fotoğrafçının Vefat Vadisi Ulusal Parkı'nda çektiği, ağır yağmur sonucu oluşan nadir bir göl fotoğrafını kullandı. Bu fotoğrafın tasarrufu, fotoğraf sanatçısı Elliot McGucken'ın dergiye telif hakkı davası açmasıyla sonuçlandı.

Newsweek'in Elliot McGucken'a yaptığı telif hakkı müsaadesi başvurusu fotoğrafçı tarafından reddedilince dergi, bu fotoğrafı Elliot McGucken'ın Instagram paylaşımından kendi sitelerine yerleştirerek yayınladı. Elliot McGucken ise bu hadise sonrasında bu paylaşıma müsaade vermediği gerekçesiyle Newsweek'e telif hakkı ihlali davası açtı ama Newsweek bu davaya karşılık olarak, telif hakkını direkt olarakInstagram'dan alabildiklerini belirtti.

Elliot McGucken tarafından çekilen davalık fotoğraf:

Instagram'ın hizmet koşullarına nazaran pratiğe fotoğraf yükleyen herkes Instagram'a, vesair kullanıcıların da şartlardan yararlanmasını sağlayan 'alt lisans' içeren muayyen bir telif hakkı tanımış oluyor. Newsweek'e nazaran hizmet kurallarında bulunan bu telif hakkı, Newsweek'in yaptığı üzere bir başkasının gönderisini kendi internet sitesine ekleme teknolojisini kullanan hesaplar için de makbul oluyor.

Newsweek'in bu hizmet koşullarına dayanarak dava konusunda bu kadar rahat olması da geçmişte yaşanan benzeri bir telif hakkı davasına uzanıyor. Geçtiğimiz nisan ayında Mashable isimli dijital medya şirketi, buna çok emsal bir davayı duruşmada kazanmıştı. Fotoğraf sanatkarı Stephanie Sinclair tarafından Mashable'a açılan bu davada hakim, Instagram'ın kullanıcının kabul etmiş olduğu hizmet koşulları doğrultusunda öteki kullanıcılara sağladığı alt lisans sayesinde Mashable'ın, Stephanie Sinclair'e ilişkin fotoğrafı kendi sitesine eklemesinin bir telif hakkı ihlali olmadığına karar vermişti.

Geçtiğimiz pazartesi sürpriz bir formda Newsweek davasına bakan hakim Katherine Failla, Instagram'ın laf konusu olan alt lisansının, bir gayrısının gönderisinin kişinin müsaadesi olmadan farklı bir internet sitesine eklenebileceği konusunda geçerli bir telif hakkı sağladığına dair yeterli haber olmadığını öne sürerek davayı 2. duruşmaya taşımaya karar verdi.

Instagram'dan da açıklama geldi:

Bu bahsi geçen alt lisans konusunda da Instagram'dan bir açıklama geldi. Yaptığı açıklamada Instagram, sair platforma yahut siteye yerleştirilen fotoğraflar ve gönderiler için Instagram'ın bir alt lisans sağlamadığını belirtti. Bu doğrultuda kullanıcılar API kullansa bile tekrar de gönderinin asıl sahibinden müsaade almak zorunda. Instagram tarafından gelen bu açıklamalarla iyice karmaşıklaşan bu durumun, çözülmesi hayli bir vakit alacağa benziyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.