Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel, ARM İşlemcilerin Rakibi Lakefield İşlemcileri Tanıttı

0 17

Yeni teknolojik eserler için yeni, daha gelişmiş işlemcilere muhtaçlık duyuyoruz. Neyse ki teknoloji firmaları, mütemadi olarak bir evvelkinden daha gelişmiş işlemcileri piyasaya sürüyor. Bu firmaların başında da Intel var.

Firmanın Intel Hybrid Technology kullanarak ürettiği yeni Intel Core işlemcileri ortaya çıktı. Lakefield kod ismi verilen işlemciler, hibrit işlemcilerle Foveros 3D teknolojisini bir araya getiriyor. Bu işlemcinin Qualcomm Snapdragon ARM ile yarışma etmesi bekleniyor.

Intel’den 10 nm mimarili işlemci:

Yeni işlemciler, Intel’in en son 10 nm mimarisi kullanılarak üretildi. Başkaca Foveros da epeyce gelişmiş bir paketleme teknolojisi olarak biliniyor. Böylelikle işlemcinin kuvvet tüketimi, kıymetli orantıda düşürülebiliyor. Ayrıyeten bu işlemcide çekirdek sahası da sırf 12 x 12 x 1 mm boyutlarında, yani epeyce küçük bir işlemci sahasına sahip. 

Yeni işlemciler %56 daha küçük boyutlara sahip ve boyut olarak baktığımızda %47 daha küçük durumdalar. Daha düzgün batarya ömrü sunan bu işlemciler, birebir hengamda Windows ile de koordinasyonlu. Yeni Intel Core işlemciler bekleme durumundayken 2,5 mW kadar düşük seviyelerde güç tüketimine sahip birinci örnekler oldu. Y serisiyle karşılaştırdığımızda bekleme durumundaki güç tasarrufu %91’e varabiliyor.

Intel Lakefield işlemcilerin özellikleri:

Yeni Lakefield işlemciler, pek çok dikkat cazibeli özelliğe sahip. Bu işlemcilerden ikisi bu yıl gelecek. Samsung Galaxy Book S’lerde de bu teknoloji kullanılacak. CES 2020’de gördüğümüz ThinkPad X1 Fold da bu işlemcilere sahip olacak.

Yeni işlemciler, hayli küçük olacak. İşletim sistemiyle işlemci arasında eş devirli çalışma sağlayacak olan bir altyapıya sahip olan Lakefield yonga setleri tek çekirdekte %12, geneldeyse %24 daha süratli olacak. Başkaca Intel UHD sayesinde yapay zekâ performansı iki katına çıkan işlemci, grafik mealinde 1,7 kat daha süratli. 

Yeni işlemciler, ayrıyeten Intel'in Wi-Fi 6 (Gig+) desteğini kullanacak. Ayrıyeten Intel LTE tahlillerine de sahip olacak. Böylelikle bu işlemciyi kullanan cihazlarda, akıcı medya konferanslar yapılabilecek ve medya izlenebilecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.