Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel, Comet Lake İşlemcilerde Tasarımı Değiştirdi

0 20

Amerikalı üretici Intel, yeni nesil işlemcilerinde epey yüksek işlemci suratına sahip olmakla övünüyordu. Yakın hengamda önümüze çıkan Comet Lake serisi işlemcilerden amiral gemisi i9-10900K SKU, 5.3 GHz üzere dikkat alımlı bir sürate sahipti. 

İşlemciler hakkında ortaya çıkan benchmark sonuçları ve Intel’in açıkladığı özellikler, kullanıcıların aklında kimi sorular ortaya çıkmasına neden oldu. Bu soruların başında da işlemcilerin ısınma meseleleri geliyordu. 

Yüksek güç tüketimi dikkat çekiyor

Core i9’un PL2 seviyesinde kuvvet tüketimi 250W seviyesini buluyor. Mahsusen rekabetçi oyuncular ya da overclock yapmayı sevenler için bu noktada önemli bir kuvvet tüketimi ve ısınma sorunu ortaya çıkabileceği göze çarpıyor. 

Intel, Comet Lake işlemcilerde kimi küçük tasarım değişiklikleri yapıyor. Bu değişiklikler bilhassa de mühendislik sahasında olmalarıyla göze çarpıyor. Intel bu seride işlemcilere daha çok çekirdek sığdırmış olsa da ısınma mealinde önemli bir sorun kelam konusu oluyor.

Intel hali hazırda pTIM’den Solder TIM teknolojisine geçmişti. Bu teknoloji sayesinde ısı, çekirdekler arasında yayılıyor ve çalışırkenki sıcaklığın düşük kalmasına yardımcı oluyor. Daha düşük sıcaklık da cihazın Turbo performansını daha uzun vade sergileyebilmesini sağlıyor. 

Daha ince çekirdek kaplaması

Intel bu işlemcilere 10 çekirdek sığdırırken STIM’i ise inceltiyor. Maliyeti azaltmak isteyen firma, her çekirdek üzerinde soğutucu kaplama seviyesini tıpkı tutuyor. Böylelikle var olan soğutucular ile bu işlemciler koordinasyonlu oluyor. 

Intel artık işlemcilerinde bulunan bakır ölçüsünü arttırırken transistörler ile TIM arasındaki yalıtkan materyal ölçüsünü da arttırıyor. Intel bu yeni teknolojisini kullanacağını açıkladı gelgelelim serinin bir sonraki eserleri hakkında bir haber bulunmuyor. 

Yeni mimari değişiklikler sayesinde Comet Lake işlemcilerden CPU soğutuculara ısı aktarımı daha süratli olacak ve işlemcilerin sıcaklığı daha süratli biçimde düşürülebilecek. Tekrar de bu işlemcilerin amiral gemisi seviyesindeki Comet Lake işlemciler için yerinde olup olmayacağı bilinmiyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.