Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel Comet Lake-S İşlemcilerinden Detaylar Ortaya Çıktı

0 14

Intel, Comet Lake-S serisi işlemcilerin güç tüketme biçiminde büyük değişiklikler yaptı. Alman teknoloji sitesi ComputerBase ise Intel'in Comet Lake-S masaüstü CPU işlemcileri için PL1, PL2 ve Tau pahalarını gösteren bir tablo yayınladı. Tablolara geçmeden evvel PL'nin 'power limit' yani güç limiti mealine geldiğini, Tau değerininse bir vakit sabiti olup PL2'de geçebilecek devrana karşılık kullanıldığını belirtelim.

ComputerBase’e göre önceki nesillerdeki PL2, performans açısından PL1'in %25 üzerine çıkmamıştı ama paylaşılan grafikte, daha evvelki taban çizgisi göz önüne alındığında Intel mühendisleri tarafından belirtilen birtakım fevkalâde PL2 bedelleri olduğu görülüyor. 

İşte paylaşılan tablo:

Intel Core i9-10900K ve Core i5-10600K, sırasıyla iki kat ve yaklaşık bir buçuk kat artırılmış PL2’ye sahip. Yayınlanan tabloda Intel'in K ekli işlemcilerde 56 saniyelik Tau bedeli belirlediği görülebiliyor. Öbür tüm masaüstü işlemcileri PL2'yi en ziyade 28 saniye boyunca koruyabilecek.

Tabloda aşağılara hakikat inildikçe PL2 artışlarının büyüdüğü görülebiliyor. Örneğin 65 W PL1'e sahip standart Core i9 ve Core i7 Comet Lake-S işlemciler, 224 Wdeğerinde PL2’ye sahip. Dahası, standart güç tüketen 35 W TDP'ye sahip 'T' ekli işlemciler, yaklaşık yarım dakikada 123 W'a kadar güç tüketebiliyor. ComputerBase, Intel Comet Lake-S Xeon W yongaları için de emsal bir tablo paylaştı. 

Intel’in 11. nesil dört çekirdekli Tiger Lake işlemcisi Core i7-1165G7 ise bir sefer daha çevrimiçi testlerde uzunluk gösterdi ve bu sefer AMD Ryzen 7 4800U ile karşı zıdda geldi. Laf konusu işlemci; dört çekirdekli, sekiz iş parçacıklı olarak yonga üreticisinin yeni 10nm+ Willow Cove mimarisi üzerinde şekillendi. Yeni işlemcinin Intel Xe grafiklerle birlikte entegre işlemci cephesine de büyük bir ek sağlayacağı görülüyor. Intel Xe de emsal temel mimari üzerine inşa edildi. İlgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.