Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel, Daha Sürdürülebilir Bilgisayarların Lafını Verdi

0 20

Son devirde AMD önünde zorlanmasına karşın işlemci pazarında liderliği elinde tutmayı başaran Intel, 2030 yılına kadar etrafa olan tesirini en alt seviyeye indirmek için yeni planlar hazırladı. Yeni 2030 maksatlarına nazaran firma, yeni RISE stratejisine müsait olarak sürdürülebilirliğe odaklanacak.

Firmanın RISE stratejisi, 'enerji tasarrufunu azaltmak için sensör teknolojisini kullanmayı, materyal satıcıları ile geri dönüştürülebilir paketleme üzerinde iş birliğin ve uzun vadeli, kuvvet verimliliğine sahip mimarinin geliştirmesini' de içeriyor.

Muhite daha hassas olunacak

Planda laf verilen hususlardan bir tanesi, “daha sürdürülebilir ve kuvvet verimli bilgisayar” olarak göze çarpıyor. Bu bilgisayarların tasarım ve tasarrufunda karbon salınımı, su israfı ve atık oluşması engellenecek. Fikir her ne kadar hoş olsa da hayli müphem.

Intel’in müşteri bilişim genel yöneticisi Gregory Bryant, bu sürdürülebilirlik haritasının çeşitli eser gamlarında tesirli olacağını söyledi. Şirket sorumlulukları açısından yeni bir periyoda, yeni bir çağa girdiklerini düşünerek bu türlü bir set hazırladıklarını söyleyen Bryant, Intel’in muhit konusunda kıymetli bir noktada bulunduğunun farkında olduklarını tabir etti. 

Bryant başkaca bu hedeflere ulaşmak için, Intel kadar büyük firmaların bile gayri firmalarla, partnerleriyle, idarelerle ve müşterileriyle iş birliği yapması gerektiğini söyledi. Bu durum elbette kullanıcılara da yansıyacaktır. 

Yeni mimari nasıl olabilir?

Intel ve AMD zati her yeni jenerasyonda işlemcilerini güç verimliliği açısından geliştiriyor. Gelecekte Intel şimdiye kadar izlediği çizgiden daha süratli bir biçimde ilerleyip, kuvvet verimliliğine daha çok odaklanabilir. Ayrıyeten yarı iletken üreticilerinin de bu değişikliklere ayak uydurması gerekiyor.

Yeni işlemciler bu kuvvet tasarrufunu sağlamak ve performansı artırmak için yeni, gelişmiş düğüm teknolojilerini kullanabilir. Şu andaki 22 nm yapılar 14 nm versiyonlarla değiştirilebilir. Bu adımlar, Intel’in son serisinde önümüze çıkan güç tüketim canavarı Core i9-10900K üzere işlemcilerin sahip olduğu seviyenin çok altında kuvvet harcayan işlemciler görmemizi sağlayabilir.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.