Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel NUC Mini Bilgisayarların 2020-2021 Yol Haritası

0 10

Bilgisayarların birden çokça formu ve tasarruf maksadı bulunuyor. Bilhassa işletmeler için sunulan bilişim ve teknoloji tahlillerinde mini bilgisayarlar değerli mahal tutuyor. Hâliyle üreticiler, pek çok farklı mini bilgisayarla önümüze çıkıyor.

Bunlardan biri de Intel NUC olarak bildiğimiz mini bilgisayar ailesi. Bu seride nokta alan bilgisayarların yakın vakitte nasıl değişeceğine dair internete yayılan bir sızıntı, münhasıran orta seviye bir NUC düşünenleri heyecanlandıracak.

NUC Extreme’e Tiger Lake U işlemci geliyor:

Momomo_US hesabından paylaşılan yol haritasına bakarsak, NUC serisinin en üst seviyedeki üyeleri olan Ghost Canyon’lar 2022 yılına kadar donanım manasında bir güncelleme almayacak. Orta seviye NUC mini bilgisayarlarsa 2020’nin 2. yarısında Tiger Lake U işlemcilere kavuşacak. 

Öte yandan sızdırılan imajlarda bir öbür nokta da dikkat çekiyor. Yeni Hades Canyon NUC için Xe Graphics mimarisi kullanılmayacağını görüyoruz. Onun mekanına '3. parti grafikler' nokta alacak. Bu da daha evvel gördüğümüz üzere Vega GL, yani AMD-Intel paydaşlığı tahlilli bir NUC olabilir. Natürel NVIDIA dGPU da bir alternatif olarak göze çarpıyor.

Kısa vadede çok değişim yok:

Öte yandan AMD-Intel arasında bir iş birliği görmemiz şu vakitte çok da mümkün olmayabilir. Genel olarak NUC serisinin hacminin sırf 1,35 litre olacağını da göz önüne alırsak iki devin iş birliği en ülkü sonucu verecek üzere gözükse de firmalar arasındaki yarışma, bu durumu engelleyebilir, firmaların iş birliğine yanaşmamasına neden olabilir.

Intel’in planı ne olursa olsun Xe platformu şu anda sahne almayacak ve görünüşe nazaran 2021 yılının sonuna kadar da platform, sıradanda nispeten işlevli olabileceği NUC üzere cihazlarda taraf almayacak. Tahminen Xe ya da ona alternatif diğer bir platformu 2021 sonrasında NUC’larda görebileceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.