Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel Xe DG1 Ekran Kartının 3DMark Karşılaştırması

0 14

Intel’in Xe DG1 isimli GPU içeren ekran kartı, 3DMark’ta bir seri karşılaştırmanın öznesi oldu. Ekran kartının karşılaştırmada şu an mevcut GPU içeren tüm kartlardan daha süratli olduğu kanıtlanırken, en yakın rakiplerinden ise bir adım artta kaldığı görüldü. Kıyaslama sonucunu yayınlayan birtakım muhitler bu durumun spekülasyon olabileceğini aktaran insanları de yanıtlamış oldu. Farklı olan bir nokta olarak Xe GPU’nun Core i9-9900K ile karşılaştırılması gösterildi. Zira bilindiği üzere Core i9-9900K kendi içinde rastgele bir GPU içermiyor.

Ham performans karşılaştırmasında Xe DG1 GPU tabanlı ekran kartı GeForce GTX 950 ile eşit puan almayı başarırken, bir vakitlerin amiral gemisi GeForce GTX 680 modeline de yetişerek 5960 puan kazandı. AMD’nin Polaris serisi ise Xe DG1 GPU’dan 200-300 kadar yüksek puan almayı başaran Radeon RX 560 ile kullanıcılara daha âlâ performans sunduğunu kanıtladı. Ortaya çıkan karşılaştırmayla birlikte 2020 yılının 2. yarısında notebook ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılması beklenen Xe DG1 GPU için teknoloji severler beklentiye girmeye başlasa da ekran kartının perakende satışa çıkmayacağı birinci günden beri konuşuluyor.

AMD ve NVIDIA’ya çok yakın:

Intel’in son vakitlerde tanıttığı eserlerle AMD ve NVIDIA’nın gerisinde takibi bırakmadığının çok net anlaşılan olduğu da sıkça yapılan tahliller arasında. AMD şu anda Renoir APU’ları ile rafine 7nm Vega GPU mimarisine güvenirken, NVIDIA ise MX giriş seviyesi yongaları kullanmaya devam ediyor. AMD’nin Ryzen 4800U işlemcisi testten 3543 puan alarak çıkıyor ve böylelikle Intel Xe DG1 GPU’ya yaklaşık %70’lik bir farkla öne geçtiğini gösteriyor.

Bakalım ilerleyen günlerde amaç kitlesi kurumsal firmaların ofis bilgisayarları olarak belirlenen ekran kartı Intel Xe DG1 karşılaştırmalardan nasıl çıkacak. Lansman yaklaştıkça bu tip testlerin çoğalması da bekleniyor. Intel’in ise bu sırada daha ziyade performans bekleyen kullanıcılar için güçlü üst seviye ekran kartı DG2 GPU üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.