Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel Xe Gen 12, Geekbench Sonuçlarıyla Şaşırttı

0 19

Intel, son devirlerde yeni işlemcisi Core i9-10900K ile anılsa da harici bir ekran kartının geleceği biliniyordu. Adeta sır üzere saklanan bu kartın ne vakit geleceği, fiyatı ve rakiplerine karşı nasıl olacağı hâlâ merak konusu. 

Bu yılın başlarında CES fuarında Intel, Xe DG1 ile kullanıcıları tanıştırmıştı. Listedeki doneler doğrultusunda bu kartın Xe DG1 olduğunu söyleyebiliriz. Yazılım geliştirme araçlarını da duyuran Intel, hususla ilgilendiklerini belirtti. Ortaya çıkan haberler, Intel tarafından sunulacak olan ekran kartının isminin Xe olacağı cephesinde. Kartın performansını, resmi duyuru olmadan kestirmek mümkün değil lakin gelin yayınlanan Geekbench sonuçlarına yakından bakalım.

Intel Xe Gen12 Geekbench sonuçları:

Test ünitesindeki ekran kartı ‘Gen12 Desktop Graphics Controller’ olarak geçiyor. Intel i7-8700 işlemcisinin güç verdiği bu kart, 16 GB DDR4 RAM ile birlikte Windows 10 sistemiyle test edilmiş. Erişilen haberlere nazaran Intel’in harici ekran kartı Xe Gen 12, 96 süreç ünitesine sahip. Maksimum yükte 1,5 GHz suratına çıkan grafik işlemcisi, done işlemek içinse 3 GB yere sahip.

Hâlâ geliştirilmekte olan esere bu donelerle yaklaşmak pek hakikat görünmüyor. Intel’in de yaptığı açıklama gibi günün ahir tüketicinin eline geçecek olan eserin performansı çok daha farklı olacak.

Haberde gösterildiği üzere OpenCL skoru 55.373 olan Intel Xe Gen 12, rakiplerinden yalnızca biri olan AMD’nin dâhili grafik kartı Vega 11’i bile geçememiş üzere görünüyor. Daha tahlil yapmak için erken ancak Intel’in çok çalışması gerektiğini söyleyebiliriz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.