Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Intel’in 11. Nesil İşlemcisinin Benchmark Sonuçları

0 15

İşlemci yerküresinde yarışma daha da kızışırken Intel, bu savaşa âlâ durumda girebilmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni nesil işlemcilerini geliştirmeye devam eden şirket, bu işlemcilerini daima test ediyor. Son olarak Intel’in yeni nesil bir Rocket Lake işlemcisi 3DMark'ta görüldü.

Intel’in yeni işlemcisi, 3DMark üzerinde Rogame tarafından tespit edildi. Intel’in Rocket Lake serisinde bölge alacak bir işlemci, 3DMark’ta yan alan haberlere nazaran 8 çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip. İşlemci, sekiz çekirdeğiyle birlikte 4,30 GHz hıza kadar çıkabiliyor.

İşlemcinin benchmark sonuçları:

Doğal bu işlemcinin test sonuçlarında gördüğümüz 4,30 GHz suratı bizi yanıltmasın çünkü işlemci, şimdi test aşamasında olduğundan yavaş yavaş aşama kaydediliyor. Tekrar de Intel’in bu işlemciyle 4,30 GHz sürate ulaşmış olması, şirketin Rocket Lake serisinde yeni geliştirmeler yaptığına işaret ediyor.

Performans konusuna gelindiğinde Intel’in bu işlemcisi, 3DMark Firestrike ve 3DMark Time Spy üzerinde Intel Rocket Lake-S ismiyle test edildi. İşlemci, Time Spy üzerindeki testten 4.963 puan alırken Firestrike üzerindeki testten 18.898 puan aldı. İşlemcinin Time Spy üzerinden elde ettiği puanın düşük olmasının nedeni birçok farklı şey olabilir.

Ortaya atılan birkaç teze göreyse Intel, bu testlerin dışında maksimum sürate ulaşmayı başardı lakin işlemciler stabil durumda değil. Bununla birlikte Intel’in yeni Rocket Lake işlemcisi, 14 nm teknolojisinin sunduğu suratı şimdi tam mealiyle yansıtamıyor.

Evet Intel’in yeni işlemcilerinin performansları hakkında ne vakit net konuşabileceğiz? Bu sorunun cevabını tam olarak veremesek de işlemciler şimdi geliştirilme aşamasında olduklarından sadece “Önümüzdeki aylarda göreceğiz” cevabını verebiliriz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.