Makalecin - Güncel Blog Yazıları

İnternetin Birinci Viral Medyalarından 405’in Hikayesi

0 13

Uzun yıllardır hayatımızın değerli bir sahasını işgal eden internet, hayatımıza birçok yeni kavram kazandırdı. İnternetin getirdiği yeni kavramlardan biri de 'viral video' oldu. Viral görüntü, hızla çok sayıda beşere büsbütün organik paylaşımla ulaşan medyalar için kullanılan bir kavram. 

İnternet teknolojilerinde yaşanan gelişim ve toplumsal medya platformlarının bütün yerkürede yaygınlaşması, görüntülerin süratle viral hale gelmesini sağlıyor. Pekala internette viral olan birinci medyalarından 405'i hatırlayanınız var mı?

İnternetin birinci viral görüntülerinden: 405

405 isimli görüntü, YouTube daha internette noktasını almadan evvel milyonlarca beşere ulaşmayı başarmıştı. 405, kısa bir vadede milyonlarca beşere ulaşırken medya içeriklerin izlenmesi ve yayılması konusunda bir devrim yaratmayı başardı. 

Lakin 405’in gösterdiği en büyük muvaffakiyet, pahalı ekipmanlar olmadan, düşük bütçeyle geniş kitlelerce keyifle izlenecek görüntülerin üretilebildiğini ve kişilere ulaştırılabildiğini göstermesi oldu. 405’in yaratıcıları, 3 dakikalık kısa sinemalarıyla o periyot Hollywood’un tepesine baş tutmuş oldular. 

405’in yaratıcısı olan Bruce Branit ve Jeremy Hunt, YouTube şimdi yayınlanmadan evvel The X-Files ve Star Trek imalatlar için efektler yapan bir butik şirkette çalışıyorlar. 30 ve 26 yaşlarında olan Branit ve Hunt, Hollywood’un bir kenarında olmalarına karşın kendilerini sonlandırılmış hissediyorlardı. 

405’in ortaya çıkarılmasıyla ilgili The AV Club’a konuşan Hunt, “Sinema yapımcılarının büyük bir bütçe olmadan erişemedikleri bir beceriye sahip olduğumuzu düşünüyorduk. Buradan yola çıkarak yeni fikirler aramaya başladık” dedi. 

Yeni bir girişim için aylarca dimağ fırtınası yapan ikili, beğeni toplayacak bir fikir bulamadı. Sonra bir gün Branit, arabasının sunroofundan kamerasını çıkarmayı düşündü ve 405’in birinci karelerini yakaladı. Branit, çektiği imajların akabinde CG geometrisi kullanarak otobanı boşaltmanın ne kadar sıkıntı olacağını denemek istedi. Branit’in yaptığı denemede bunun o kadar da çetin olmadığı anlaşıldı. 

Imajlar üzerinde çalışan Branit, yaptığı testi Hunt’a gösterdi. Başarılı çalışmasının sonucunda ikili, olağan bir kamerayla çekimlere devam etmeye karar verdiler. Branit çekimlerde oynamayı reddettiği için videoda Hunt rol aldı. 

405 isimli medyada, Hunt’ın canlandırdığı sürücü, otoyolda aracıyla yol alırken bir anda dikiz aynasından gerisinden gelen devasa bir yolcu uçağını görüyor. Uçak, Hunt’ın kullandığı uçağın üzerine iniyor fakat Hunt’ın kullandığı araç otoyolda yol almaya devam ediyor. Hunt, aracını denetim etmeye çalışırken yoldaki gayrı bir aracı görüyor. Hunt, bir biçimde içinde yaşlı bayan bulunan aracı ezilmekten kurtardıktan sonra kendi aracını da durduruyor.

405 için yalnızca 300 dolar harcandı

Nispeten değişik görünen 405, yekun 150 saniye sürüyor. Jeremy Hunt ve Bruce Branit, 150 saniyelik 405’in çekimleri için yekun 300 dolar harcadı. Üstelik bu türlü bir prodüksiyon için mikroskobik sayılabilecek bu bedelin büyük bir kısmı, çekimler sırasında trafik polisleri tarafından kesilen cezalara gitti.

İkili, çekimler tamamlandıktan sonra post prodüksiyon süreçlerine başladılar. Bu süreç yekun 3 ay kadar sürdü. Hunt ve Branit, uçağın aracın üzerine indiği anları oluşturmak için hafta sonları da dahil olmak üzere büyük bir çalışma yaptılar. 

Hunt ve Branit çalışmalarına devam ederken sinemanın yayınlanacağı tarih olarak 5 Haziran 2000'yi belirlediler. Görüntünün yayınlanmasına bir gün kala ikilinin önüne büyük bir sorun çıktı: belge boyutu. İkili bu sorunu aşmak için görüntü belgesini sıkıştırarak daha küçük bir boyuta getirdiler. Gelgelelim bu da öteki bir sorunu getirdi. DivX kodlayıcıyla evrak boyutu çözülmesine karşın görüntüyü izlemek için kişilerin munfasıl bir oynatıcı indirmeleri gerekiyordu. 

2000 yılındaki çevirmeli temas suratları düşünüldüğünde bu tercih, medyanın organik bir formda yayılması için akıllıca bir seçim olmazdı fakat ikili kıymetli bir karar vererek 405’i e-postayla yaymaya başladılar. Başka bir program indirilerek izlenebiliyor olmasına karşın görüntü, süratli bir formda çok sayıda beşere ulaştı. 

İkilinin medyayı yayınlamalarının üzerinden bir gün geçtiğinde görüntü, 450-500 bireye ulaşmıştı. Bir gün sonra 2.000 kişinin izlediği medyayı yayınlanmasının üzerinden 4 gün geçtiğinde yekun 100.000 kişi izlemişti. Branit, medyanın bir ya da iki hafta içinde birkaç milyon kişiye ulaştığını belirtti. 

Milyonlarca kişiye ulaşan 405, Jeremy Hunt ve Bruc Branit’in kariyerinin cephesini değiştirdi

405, milyonlarca insan tarafından izlenirken Hunt ve Branit’in de isimleri kolda duyulmaya başladı. Branit, Hollywood’dan tekliflere almaya başladıklarını, televizyon şovlarına çağrıldıklarını ve Los Angeles Belediye Başkanı’yla telefonla görüştüklerini söyledi. Jeremy Hunt ve Bruce Branit, daha evvel Star Trek’teki çalışmaları sırasında iki Emmy Ödülü’ne aday gösterilmişti. Ama ikiliye sanayinin kapılarını açan asıl hikaye bu adaylıklar değil, 405 oldu.

405’in yayınlanmasının üzerinden yarın, tam olarak 20 yıl geçmiş olacak. 405, film tarihinde kıymetli bir bölge kazandı. Sayısız sinema mektebi eğitimlerinde sinema, referans olarak kullanıldı. Velev J.J. Abrams, sinemanın ilham kaynağı olduğunu dahi söyledi. 

Jeremy Hunt ve Bruce Branit, 405’le kazandıkları muvaffakiyetin akabinde günlük işleri bırakarak birlikte bir prodüksiyon ve VFX şirketi kurdular. İkili King Kong ve 300 Spartalı üzere gişe rekorları kıran sinemalarla birlikte Westworld, Breaking Bad, Pushing Daisies ve Better Call Saul üzere serilere imza attılar. İkili başarılı kariyerlerini 10 Emmy Ödülü’yle de taçlandırmayı bildi.

İnternetin viral yayılım gücünü gösteren 405:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.