Makalecin - Güncel Blog Yazıları

iOS 11 Üzeri Tüm iPhone’larda Çalışan Jailbreak Yayınlandı

0 23

Teknoloji dalının önderi konumundaki şirketler arasında bulunan Apple, her yıl tanıttığı yeni teknolojileriyle ve var olan sıkıntılara tahlil prosedürleriyle bu sektörün gidişatına adeta istikamet veriyor. Bunun yanında Apple, üretmiş olduğu işletim sistemlerinde ve bu işletim sistemlerine sahip elektronik cihazlarda kullanıcıların, yalnızca daha önceden belirlenmiş bazı değişiklikleri yapmasına müsaade veriyor.

Apple uyguladığı bu kısıtlamalardan bıkan ve kendi ayarlarını cihazları üzerinde kullanmak isteyen kullanıcılar, jailbreak ismi verilen bir süreç gerçekleştiriyorlar. Apple'ın uyguladığı kısıtlamaları kaldıran bu erişim tipi, cihazın denetimini kullanıcıya bırakıyor.

iOS 11 ve üzeri tüm iPhone'larda çalışan bir jailbreak yayınlandı

iPhone'lar üzerinde daha önceleri de büyük çalışmalar gerçekleştiren ünlü bir hacker öbeği,iOS 11 ve üzeri tüm iPhone'larda çalışan yeni bir jailbreak aracını yayınladı. Kendilerine unc0ver ismini veren küme tarafından yayınlanan jailbreak, iOS'in son sürümü 13.5'te bile çalışmasıyla dikkat çekiyor.

Bahsi geçen hack ekibinin jailbreak erişimini sağlayabilmek için bulduğu ve kullandığı yazılım açığının ne olduğu şimdi bilinmese de önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor çünkü bu ve bunun üzere hacker kümeleri iOS işletim sistemindeki açıkları bulup işletim sisteminin içerisine sızabilmek için bir yol ararken Apple ise bu açıkları tespit edip anında bir güvenlik güncellemesi yayınlamak için hazırda bekliyor.

Jailbreak kullanmak inançlı değil

Güvenlik mütehassıslarının dediğine nazaran; Jailbreak süreci cihazın kendi işletim sisteminin içerisinde birtakım değişiklikler gerçekleştirdiği için yeni güvenlik açıklarına da kapı aralıyor. İçerisinde bulunduğumuz günlerde Apple'ın güvenlik bakımından negatif icmaller almasının akabinde son iOS sürümünü kapsayan bir jailbreakin yayınlanması hiç de yeterli olmadı.

İçerisinde bulunduğumuz haftada bir küme hacker, Apple'ın şimdi gün yüzüne çıkmamış mobil işletim sistemi iOS 14'ün ön sürümüne aylar öncesinden sahip olduklarını açıklamıştı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.