Makalecin - Güncel Blog Yazıları

iOS 13.5.1 Sürümünün Pil Testi (Video)

0 17

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 13.5.1 sürümünü, Apple kullanıcıları telefonlarına yükledi. Güncelleme tüm Apple cihazlara yayınlanmamasıyla birlikte, iPhone 6S ve üstü cihazlar tarafından kullanılabildi.  

Apple’ın yayınladığı son mobil işletim sistemi iOS 13.5.1’in münhasıran muayyen bir maksada hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Telefonlara kurulan kimi programlarla yapılan ve telefonun kısıtlamalarını kaldıran 'jailbreak' adı verilen hadisenin önüne geçmek isteyen Apple, güncelleme ile birlikte güvenlik tarafında birtakım iyileştirmeler yapmış durumda. Peki yapılan bu iyileştirmeler, cihazların pil performansını etkiliyor mu? 

Apple iOS 13.5.1 sürümü, pili kötü anlamda etkiliyor 

iAppleBytes adlı YouTube kanalı, yayınlanan yeni yenileştirmenin telefon pillerini hangi yanda etkilediğini merak ederek bir görüntü hazırladı. Takipçileri tefsirlerde, yeni iOS güncelleştirmesi alan cihazların bir müddet optimizasyon vakti olduğunu belirttiler. Bunlara kulak veren iAppleBytes, yenileştirmeyi alan cihazları yükselttikten tam 6 gün sonra bu testi yaptı ve o 6 gün boyunca telefonlar şarj cihazları bağlı bir formda, test için bekliyorlardı.  

Bu pil testi iPhone SE, iPhone 6S, iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR, iPhone 11 ve yeni 2020 iPhone SE tarafından yapıldı. Sahip oldukları pil kapasitelerini bildiğimiz için, aralarından rastgele bir kıyaslama yapmıyoruz. Yalnızca eskiye nazaran yeni aktüelleştirme telefonların pil ömrünü nasıl değiştirmiş onu saptamaya çalışıyoruz. 

Medya da göründüğü kadarıyla telefonların pil performansları hakkında bir şey söylemek çetin. Ama ‘geekbench battery score’ kıyaslamalarından sonra, yeni iOS 13.5.1’in telefonların pillerine nasıl olumsuz olarak tesir ettiğini rahatça anlayabiliriz. 

2015 yılında çıkan iPhone 6S’in pil performansının, iPhone 11’e nazaran daha kararlı olması nitekim şaşırtıcı. Natürel gerçek hayatta kararlı olması daha uzun süren bir tasarruf müddeti sunmayacağı için, bu üslup test sonuçlarının yalnızca kıyaslamak için sunulduğunu belirtelim. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.